معرفی آبگرم ساری سو سرعین

معرفی آبگرم ساری سو سرعین

علت نام نهادن ساری سو بر روی این آب گرم، به آن دلیل است که سنگ های اطراف چشمه با گذشت زمان و به دلیل تاثیر رسوبات و املاح معدنی رنگ زردی به خود گرفته اند و آب این چشمه نیز از همین سنگ های زرد می جوشد و جریان دارد.

سرعین یکی از پرطرفدار ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان اردبیل است که دیدنی های بی شماری را در خود جای داده است. شهرستان سرعین چیزی حدود سی کیلومتر با اردبیل فاصله دارد و امروزه تبدیل به یکی از قطب های گردشگری استان اردبیل شده است. سرعین از معروف ترین نقاط گردشگری اردبیل به حساب میاید و این شهرت خود را مدیون چشمه های آب گرم فراوانی است که در آن قرار دارند.

 

 

تعداد 9 چشمه آب گرم در شهرستان سرعین واقع شده است که تمامی آنها منشا معدنی دارند. چشمه آبگرم ساری سو در مرکز شهر سرعین و در دسته چشمه های دائمی و جوشان از دیگر جاذبه های زیبای گردشگری و پر طرفدار در شهر سرعین اردبیل به حساب میاید که سالانه هزاران گردشگر را از نقاط مختلف کشور به سمت خود میکشاند.

 

علت نام گذاری ساری سو بر روی این آب گرم، به آن دلیل است که سنگ های اطراف چشمه با گذشت زمان و به دلیل تاثیر رسوبات و املاح معدنی رنگ زردی به خود گرفته اند و آب این چشمه نیز از همین سنگ های زرد می جوشد و جریان دارد، و معنای لغوی "ساری سو" در زبان ترکی "آب زرد" میباشد. آبگرم ساری سو دارای خواص درمانی بینظیری است که از آن میتوان برای درمان درد های رماتیسمی، کمک به درمان درد های مفصلی، تسکین درد های عضلانی و... استفاده کرد.

 

 

مقدار آبی که در هر لحظه در این آب گرم جریان دارد، پنج لیتر بر ثانیه است و همچنین دمای آب حوضچه اول آن نیز 47 درجه سانتیگراد میباشد. آب در چشمه ساری سو دارای طعم و بویی خاص، و رنگ آن مایل به سبز پسته ای، و طعمی ترش مزه است. همچنین مواد معدنی نظیر کاتیون های سدیم، کلر، بی کربنات، آنیون های سولفات و پتاسیم در این آب وجود دارند که به بهبود فعالیت کلیه و دستگاه گوارش و همچنین گشاد شدن رگ های خون کمک میکنند.مطالب مشابه