معرفی مقبره دهقان سامانی و جاذبه های دیدنی اطراف آن

معرفی مقبره دهقان سامانی و جاذبه های دیدنی اطراف آن

مقبره دهقان سامانی 28 کیلومتر با مرکز استان چهارمحال بختیاری فاصله دارد، آرامگاه این عارف و شاعر بزرگ در کنار پل زمانخان واقع شده است.

استان چهارمحال بختیاری استادان، هنرمندان و شاعران زیادی را در خود پرورش داده است، آرامگاه این افراد امروزه به مکان های مهم توریستی تبدیل شده اند. دهقان سامانی از جمله افرادی است که اشعار ارزنده ای را نوشته است. تا به حال نام این شاعر را شنیده اید؟ چیزی در ارتباط با مقبره دهقان سامانی می دانید؟ اگر نمی دانید برای آشنایی با زندگی و آرامگاه این شاعر بزرگ، این راهنما را به خوبی مطالعه کنید.

 
آشنایی با مقبره دهقان 
میرزا ابوالفتح خان یا همان دهقان سامانی یکی از شاعران بزرگ بختیاری است. مقبره دهقان سامانی در روستای بارده از توابع شهرستان بن، 28 کیلومتر با مرکز استان چهارمحال بختیاری فاصله دارد، آرامگاه این عارف و شاعر بزرگ در کنار پل زمانخان واقع شده است، اگر به دیدن پل زمانخان رفتید، حتما از آرامگاه این شاعر بزرگ نیز دیدن کنید. پل زمانخان بر روی رود سامان بنا شده است، سالانه افراد زیادی به دیدن این پل و مقبره دهقان سامانی می روند. دهقان سامانی را افراد زیادی با نام سیف الشعرا می شناختند، چرا که در زمینه سرودن اشعار غزل بسیار مهارت داشت. این شاعر بزرگ در دهه 1249 قمری چشم به جهان گشود، زادگاه وی شهر سامان است. دهقان در طول عمر خود به کسب علم در زمینه حکمی و ادبی پرداخته است، وی در سال 1326 قمری این دنیا را وداع گفت. پدر دهقان یکی از افراد مهم شهر سامان بوده است.


معرفی آثار دهقان سامانی
شاید بیشتر توریست و گردشگرهایی که به روستای بارده می آیند از مقبره دهقان سامانی نیز دیدن کنند، اما آثار این شاعر و عارف بزرگ را نمی شناسند، ما در این بخش شما را با آثار و اشعار دهقان آشنا می کنیم. مردم بختیاری هنوز این شاعر بزرگ را به جهانیان معرفی نکرده اند! دهقان سامانی در طول عمر خود یک دیوان شعر 10 هزار بیتی غزل، قصیده و مثنوی را نوشته است. همچنین این عارف بزرگ بخشی از داستان های کتاب هزار و یک شب را به صورت مجموعه ای 2000 بیتی درآورده است. یکی از آثار وی که در میان بختیاری ها بسیار معروف می باشد، داوود نامه نام دارد. از جمله اثرهای مهم این شاعر که نباید خواندن آن را از دست بدهید، شکرستان است.

 

معماری مقبره دهقان سامانی 
معماری این مقبره شاعر کمی عجیب است و هرکسی را متعجب می کند! برخی از افراد می گویند این عارف در طول زندگی خود نیز فردی عجیب بوده است، به همین دلیل مقبره اش نیز پر رمز و راز است. معماری این مقبره توجه بسیاری از گردشگران خارجی و ایرانی را به خود جلب کرده است. مدل معماری مقبره را می توانید در تصاویر مشاهده کنید.مطالب مشابه