گذری بر تاریخ و تمدن قلعه بارده بن

گذری بر تاریخ و تمدن قلعه بارده بن

قلعه بارده بن در غرب یکی از روستاهای شهرستان بن (روستاهای بارده و بلومیر) قرار دارد. این قلعه یکی از دیدنی های مهم این منطقه می باشد. اگر می خواهید به این قلعه بروید می توانید از یک مسیر استفاده کنید، این مسیر در جهت شرق روستای بارده است.

استان چهارمحال بختیاری با دارا بودن بیشترین مکان تاریخی در کشور یکی از مهم ترین شهرهای توریستی می باشد. قلعه های تاریخی زیادی در این استان و شهرستان هایش وجود دارد که هرکدام معماری و داستان خاص خود را دارند، قلعه بارده بن را می شناسید؟ تا به حال آن را از نزدیک دیده اید؟ اگر درباره این قلعه چیز زیادی نمی دانید، این راهنمای سفر را تا انتها مطالعه کنید.

 

قلعه بارده بن را بهتر بشناسید
این قلعه تاریخی در یکی از شهرستان های استان چهارمحال بختیاری (شهرستان بن) واقع شده است. قلعه بارده در 40 کیلومتری مرکز استان بختیاری قرار دارد. قدمت این قلعه به دوره قاجار برمی گردد، افرادی که این قلعه را بنا نهاده اند، از ایل چهارلنگ بارده بودند. دو برادر از ایل چهارلنگ در 160 سال پیش این قلعه را بنا نهادند، نام این دو برادر محمد حسن و داراب خان بود. 
برای ساخت این قلعه در سال 1278 هجری قمری حدود 3000 تومان هزینه شده است. محمد حسن خان در وصیت نامه خود جزئیاتی از نحوه ساخت قلعه بارده را بازگو کرده است. همچنین محمد حسن خان از نوادگان و فرزندان خود خواسته بود قلعه بارده را تکمیل کنند. با اینکه محمد حسن خان تکمیل قلعه را در وصیت نامه خود قید کرده بود، اما فرزندان او این کار را انجام ندادند.

 

آشنایی با سبک معمار قلعه بارده 
نکته جالب درباره قلعه بارده بن این است که به دستور دو برادر ساخت این قلعه آغاز شد و معماری قلعه را نیز دو برادر به عهده گرفتند. اسماعیل ترکان بنا و محمد علی ترکان بنا دو برادری هستند که معماری و ساخت این بنا را شروع کردند. این دو برادر قلعه تاریخی سردار شجاع الملک را نیز ساخته اند، این قلعه در روستای بلومیر واقع شده است. قلعه بارده به علت قدمت زیادش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. نوادگان دو برادر (محمد حسن خان و داراب خان) هم اکنون نیز در قلعه بارده زندگی می کنند. این قلعه به دلیل قدمت و ارزشی که دارد توسط سازمان میراث فرهنگی بازسازی شد.


موقعیت بنای تاریخی بارده بن
قلعه بارده بن در غرب یکی از روستاهای شهرستان بن (بارده) قرار دارد. این قلعه یکی از دیدنی های مهم چلگرد می باشد. اگر می خواهید به این قلعه بروید می توانید از یک مسیر استفاده کنید، این مسیر در جهت شرق روستای بارده است و شیب زیادی دارد. قلعه بارده در جهت های دیگر به وسیله مزارع و دشت های وسیع احاطه شده است. برای اقامت در این منطقه میتواند اقدام به اجاره خانه های سنتی و روستایی کنید.مطالب مشابه