معرفی قلعه شمس آباد شهرکرد و دیدنی های اطراف آن

معرفی قلعه شمس آباد شهرکرد و دیدنی های اطراف آن

سبک معماری به کار رفته در ساخت قلعه شمس آباد به گونه ای است که طبقه زیرزمین در بخش جنوبی دارای دو پنجره بزرگ و چهار در به همراه راه پله های سنگی می باشد و یکی از زیباترین سبک های معماری است.


قلعه شمس آباد یکی از جاذبه دیدنی در شهرکرد است که توجه گردشگران علاقمند به تاریخ و فرهنگ ایرانی را به سمت خود جلب کرده است، این بنای تاریخی در روستای شمس آباد قرار دارد. لازم است بدانید علاوه بر این قلعه تاریخی، این روستا دارای چند جاذبه تاریخی و طبیعی دیگر نیز می باشد که موجب شده تا روستای شمس آباد به یکی از مناطق گردشگری در استان چهارمحال بختیاری تبدیل شود. با معرفی قلعه شمس آباد شهرکرد و دیدنی های اطراف آن با ما همراه باشید.


معرفی قلعه شمس آباد
قدمت ساخت این بنای تاریخی به اوارخر سلسله قاجار و اوایل دوره پهلوی بر می گردد که به دستور شخصی به نام یوسف خان امیر جاهد یکی از خان های بختیاری، در روستای شمس آباد ساخته شد و امروزه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


معماری قلعه شمس آباد
این بنای دارای یک ساختمان مرکزی می باشد که در دوطبقه ساخته شده است، سبک معماری به کار رفته در ساخت قلعه شمس آباد به گونه ای است که طبقه زیرزمین در بخش جنوبی دارای دو پنجره بزرگ و چهار در به همراه راه پله های سنگی می باشد و یکی از زیباترین سبک های معماری است. در بخش دیگر بنا حمام و درشکه خانه قرار دارد که البته به مرور زمان دیوراهای آن تخریب شد که امروزه تنها دروازه اصلی و بخش کوچکی از برج های قلعه به جای مانده است.


سایر دیدنی های روستای شمس آباد
زمانی که از قلعه شمس آباد دیدن کردید پیشنهاد می کنیم دیدن از دو جاذبه دیگری که در ادامه به صورت مختصر به آن می پردازیم را فراموش نکنید.غار گرز رستم
در بخش شرقی روستای شمس آباد غار گرز رستم واقع شده است که به عنوان عمیق ترین غار استان نیز شناخته میشود. با ورود به غار به طور قطع ستون های استلاکتیتی، استلاگمیت‌ها، قندیل های پفکی، خفاش، و پروانه، توجه افراد را جلب می کند. مناظر داخل غار مانند گرزی است که توسط شخصی تنومند به هوا بلند شده است که دلیل نامگذاری آن به گرز رستم نیز همین امر می باشد.


 

حمام شمس آباد
قدمت این حمام به دوره قاجار برمی گردد که در بخش مرکزی روستا قرار گرفته است، جالب است که بدانید این حمام تاریخی نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)

چهارمحال بختياری، شهر کیان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


280,000 تومان برای هر شب

جزئیات