تجربه شگفت انگیز بازدید از سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد

تجربه شگفت انگیز بازدید از سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد

ساخت بنای باشکوه و زیبای سقاخانه ارباب میرزا در شهرکرد، به دوران وقایع کربلا برمی گردد، به گفته برخی از افراد این سقاخانه در سال شصت و یکم هجری قمری ساخته شده است.

اگر در ذهن خود فکر سفر به شهرکرد را دارید، بازدید سقاخانه ارباب میرزای شهرکرد را از دست ندهید. قول می دهیم اگر یکبار این جاذبه تاریخی بی نظیر را مشاهده کنید، سفر به آنجا را به دوستان خود نیز پیشنهاد دهید! با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این اثر خارق العاده آشنا کنیم.


 

قدمت درخشان سقاخانه 
ساخت این بنای باشکوه و زیبا به دوران وقایع کربلا برمی گردد، به گفته برخی از افراد این سقاخانه در سال شصت و یکم هجری قمری ساخته شده است. در گذشته مردم خیر شهرکرد به دلیل علاقه زیادی که به حضرت عباس داشته اند، سقاخانه هایی را در شهر می ساختند. این سقاخانه قدیمی که دیدار از آن را نباید از دست بدهید، به سقاخانه ابوالفضل العباس نیز معروف است.

هدف از ساخت سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد

سقاخانه ها در واقع مکانی برای رفع تشنگی عابران بودند، بیشتر افرادی که این بناها را احداث می کردند، مذهب شیعه داشتند. آب آشامیدنی که عابران از آن می نوشیدند، در یک حوض سنگی بزرگ قرار داشت. اگر به سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد بروید می توانید از آب گوارای آن نیز بنوشید. مردم در گذشته برای نوشیدن آب از پیاله هایی استفاده می کردند، این پیاله ها به وسیله زنجیر به حوض سنگی متصل می شدند.
عاشقان حضرت عباس سقاخانه ها را در محرم باز می کردند، البته امروزه دیدن از این سقاخانه تاریخی برای عموم آزاد است و همه روزه می توانید به آنجا بروید. یکی از مزیت های جالب این بناهای تاریخی در گذشته، راهنمایی عابران در شب بوده است، برای این کار مردم محله شمع هایی را پیرامون سقاخانه روشن می کردند. معمارهایی که این بناها را احداث می کردند، برای تزئین آن آیات قرآن را بر روی دیوارهای سقاخانه می نوشتند. 


سازنده سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد
چه کسی این سقاخانه را احداث کرد؟ سازنده این بنای زیبا، فردی به نام ارباب میرزا محمد رضا آرانی بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید آقای آرانی در واقع شیعه نبود! ایشان پیرو مذهب بهاییت بود، اما به دلیل علاقه زیادی که به امام حسین و فرزندان آن امام بزرگوار داشت، اقدام به احداث این بنا کرد.

 

دیدن معماری دلنشین ارباب میرزا را از دست ندهید
تماشای معماری این بنای قدیمی و زیبا را از دست ندهید، نام اصلی سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد، در واقع سقاخانه حضرت ابوالفضل است، اما بیشتر مردم آن را با نام ارباب میرزا یعنی نام سازنده می شناسند. پلان های خارجی این بنای زیبا مربع است، اما پلان های داخلی چند ضلعی می باشند. اگر به دیدن این سقاخانه می روید می توانید برای ماندن در شهر از امکان اجاره ویلا و اقامتگاه های شهرکرد استفاده کنید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)

چهارمحال بختياری، شهر کیان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


280,000 تومان برای هر شب

جزئیات