معرفی اثر تاریخی حمام خان شهرکرد

معرفی اثر تاریخی حمام خان شهرکرد

حمام خان شهرکرد به نام حمام ستوده نیز شناخته شده و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهرکرد و قدیمی ترین حمام این شهر است.

شهرکرد در زمره یکی از شهرهای تاریخی ایران قرار دارد و با توجه به قدمت دیرینه آن، کاملا طبیعی است که آثار و بناهای تاریخی فراوانی داشته باشد، این امر موجب شده تا توجه گردشگران داخلی و خارجی به سمت این شهر جلب شود. در ادامه قصد داریم یکی از اثرهای تاریخی شهرکرد به نام حمام خان را به شما معرفی کنیم، با ما همراه باشید.


معرفی حمام خان شهر کرد
در بخش جنوبی مسجد جامع معروف شهرکرد که خود یکی از آثار و جاذبه های تاریخی این شهر به شمار می آید حمام خان واقع شده است که بیش از یک قرن از تاریخ ساخت آن می گذرد. این گرمابه که امروزه به یک بنای تاریخی تبدیل شده و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند توسط شخصی به نام حاج محمدرضا خان ستوده ساخته شد که شامل سردر، سربینه، خان نشین و خزانه می باشد. البته جالب است که بدانید حمام خان شهرکرد به نام حمام ستوده نیز شناخته شده و به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهرکرد و قدیمی ترین حمام این شهر است.


سبک معماری حمام خان شهرکرد
در ساخت این بنا از آجرهای زیبا و در عین حال بسیار محکمی استفاده شده است که در کنار ساختمان مسجد جامع، یک بنای تاریخی ارزشمند را تشکیل داده اند. دور تا دور این بناها کاملا آزاد بوده و دارای گذرگاه بسیار وسیعی می باشد. کاشی های زیبایی به رنگ سفید فیروزه ای کف این حمام تاریخی را پوشانده است. حمام ستوده همانند گرمابه های قدیمی دارای دو بخش اصلی می باشد که از طریق سالن و یا راهرویی به هم متصل شده اند، اندازه سالن مابین این دو بخش به اندازه ای است که سرما و گرمای هر کدام از بخش ها نتواند به بخش دیگر نفوذ پیدا کند.


حمام خان در گذر از تاریخ
در گذشته در کنار این حمام خان ساختمان کوچکی برای گرمابه زنان نیز وجود داشت که در طی سالیان گذشته تخریب شده و به فروشگاهی تبدیل شده است. یکی از نکات قابل توجه به کار رفته در معماری این حمام غیر ممکن بودن امکان دید مستقیم هر کدام از بخش ها به یکدیگر است. از دیگر نکات درخور توجه در مورد این بنای تاریخی، شیوه انتقال آب گرم و هوای گرم به نقاط مختلف آن است. فضای خالی که در زیر گرمخانه و خرینه قرار گرفته موجب شده تا گرمای تولیده شده با کمک تونل هایی که برای آن تعبیه شده است به تمامی نقاط حمام منتقل شود.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)

چهارمحال بختياری، شهر کیان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


280,000 تومان برای هر شب

جزئیات