معرفی قلعه سورک شهرکرد (قلعه نصیر خان بختیاری)

معرفی قلعه سورک شهرکرد (قلعه نصیر خان بختیاری)

زمان ساخت قلعه سورک شهرکرد به 90 سال پیش برمی گردد که به دستور شخصی به نام نصیرخان بنا شد.

قلعه سورک شهرکرد یکی از مناطق وسوسه کننده در زمان سفر به این شهر است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. جلوه و نمای خاص و منحصربفرد این منطقه، نگاه هر ببیننده ای را به خود جلب می نماید. قلعه سورک یا قلعه نصیر خان بختیاری، از جمله مکان های دیدنی و تاریخی شهرکرد می باشد. این مکان دیدنی در 40 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد در روستای سورک از توابع بخش کیار قرار دارد. شاید در خصوص چهارمحال و بختیاری و این که آثار تاریخی زیادی دارد شنیده باشید، اما در این میان قلعه سورک بیش از سایرین قدمت و اهمیت دارد، با هم درباره آن بیشتر بدانیم.


موقعیت جغرافیایی و مشخصات قلعه
زمان ساخت قلعه سورک شهرکرد به 90 سال پیش برمی گردد که به دستور شخصی به نام نصیرخان بنا شد، جالب است بدانید که در 22 تیرماه سال 1376 این بنا به ثبت آثار ملی با شماره ثبت 1898 رسید. همانطور که گفتیم این قلعه در روستای سورک قرار دارد اما نه در مناطق مسکونی، بدین معنا که قلعه سورک جدا از روستا بوده و منفرد است. با توجه به آمارها، مناطق مسکونی با این مکان تاریخی چیزی حدود 250 متر فاصله دارند. به طور کلی مساحت زمینی که این بنا در آن قرار دارد به 15 هزار متر می رسد اما زیر بنای خود ساختمان 6 هزار متر است. قلعه سورک شهرکرد دو طبقه می باشد که یکی زیر زمین و دیگری شاه نشین است.

 
طبقه شاه نشین

طبقه شاه نشین دارای دو پلکان که از سنگ ساخته شده و در سمت شمال و جنوب قرار دارد می باشد، علاوه بر آن از یک ایوان نسبتا طولانی همراه با 14 ستون برخوردار است. اتاق های آن نیز بزرگ و مرتفع هستند که با استفاده از سربخاری های گچ بری شده تزئین شده اند. برای سقف آن نیز از تیرهای چوبی به همراه پوشال استفاده کرده اند که نمای ورقه ای فلزی روی آن قاب گرفته شده است.
 

 

طبقه زیرزمین
و اما زیرزمین بنا که ارتفاع آن از سطح زمین تنها یک متر است، از یک راهرو به همراه چندین اتاق در جوار هم تشکیل شده است. در واقع زیرزمین این بنا محل زندگی خدمه بوده، البته از آن به عنوان انبار و محلی برای نگهداری آذوقه نیز استفاده میشده است.


حمام قلعه سورک 
از دیگر مکان های دیدنی این قلعه می توان به حمام اختصاصی آن اشاره کرد که در ضلع جنوبی ساخته شده است، رخت کن، چهار ستون سنگی، میاندری کوچک، گرمخانه و خزینه از جمله بخش های این حمام به شمار می رود. لازم به ذکر است که برای بازدید ساده از این منطقه زیا می توانید با اجاره اقامتگاه از سفر خود نهایت لذت را ببرید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)
بوم گردی ارگ کیان (شهرکرد)

چهارمحال بختياری، شهر کیان

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


280,000 تومان برای هر شب

جزئیات