آشنایی با تنگه ارغوان ایلام

آشنایی با تنگه ارغوان ایلام

منطقه تنگه ارغوان ایلام در روزگاران قدیم با عنوان گاوز معروف بوده و محل رشد گونه های متنوع گیاهی نظیر بلوط، دافنه، کیکم و زالزالک بوده که البته اصلی ترین گونه گیاهی این منطقه، درختچه ارغوان است.

تنگه ارغوان جاذبه ی اکوتوریستی بسیار زیبا و چشم نواز در سه کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام بوده که در مسیر تنگه قوچعلی و در مسیر رودخانه ای و درختانی با گلهای ارغوانی واقع شده است که تنوع رنگ طبیعت و جنگلهای سبز این تنگه، نظر هر فردی را به سمت خود جلب می کند. به همین دلیل است که تنگه ارغوان یکی از تفرجگاه های بسیار مهم و اصلی ایلام محسوب شده و ساکنان ایلام بسیاری از مواقع وقت های آزاد خود را در این تنگه سپری می کنند. این تنگه فوق العاده زیبا و چشم نواز جزو مناطق سردسیر استان و زادگاه اصلی درختچه ارغوان محسوب می شود. این منطقه در روزگاران قدیم با عنوان گاوز معروف بوده و محل رشد گونه های متنوع گیاهی نظیر بلوط، دافنه، کیکم و زالزالک بوده که البته اصلی ترین گونه گیاهی این منطقه که درختچه ارغوان است در حال انقراض میباشد. صنعت زنبورداری و تهیه عسل در محدوده این تنگه و ارتفاعات ییلاقی اطراف آن جریان دارد.

 

همچنین تنگه های دیگری نظیر تنگ بهرام چوبین نیز در ایلام وجود دارند.

 

تنگه ارغوان در فصول تابستان و بهار در زیباترین حالت خود قرار می گیرد و از همین رو این فصول بهترین فصل ها برای بازدید کردن از آن بوده و این تنگه در این فصل ها بسیار شلوغ می شود و افراد زیادی از آن دیدن می کنند. ارغوان از زیباترین تنگه های غرب ایران است که البته به هیچ عنوان باریک نبوده و تنها نام آن تنگه است. این دره بسیار بزرگ بوده و دارای گونه های حیوانی و گیاهی متنوعی می باشد. همانطور که از نامش پیداست، این تنگه پر از درخت ارغوان است و از همین رو نام تنگه ارغوان را برای آن برگزیده اند. در صورتی که می خواهید این دره را در اوج زیبایی تماشا کنید و لذت ببرید باید در اوایل بهار و ماه اردیبهشت به این مکان بروید، در این ماه درختچه های این دره پر از گل های ارغوانی می شوند و ظاهری جذاب و فوق العاده را برای دره می آفرینند.

 

درختچه های بسیار زیبای ارغوان که گاهی اوقات تا دوازده متر نیز رشد می کنند، از زیباترین گونه های جنگلی استان ایلام هستند که بیشترین تعداد آنها در تنگه ارغوان وجود دارند. این تنگه دارای صد و هفتاد هکتار وسعت بوده و دارای انواع گونه های گیاهی نظیر زالزالک، بلوط و دافنه می باشد.

 

در صورت سفر به ایلام، بازدید از تل شیروان سیروان نیز خالی از لطف نیست.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
بوم گردی کرد، اتاق عروس و خوش نشین (ایلام)
بوم گردی کرد، اتاق عروس و خوش نشین (ایلام)

ایلام , ایلام , روستای چشمه...

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 0 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 965,000
آخر هفته: 965,000
تعطیلات: 965,000
تومان
جزئیات
بوم گردی کرد، اتاق دیوه خوان (ایلام)
بوم گردی کرد، اتاق دیوه خوان (ایلام)

ایلام , ایلام , روستای چشمه...

اقامتگاه بوم گردی

روستایی

تعداد اتاق : 1 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,650,000
آخر هفته: 1,650,000
تعطیلات: 1,650,000
تومان
جزئیات