سفر به روستای اسبفروشان سراب

سفر به روستای اسبفروشان سراب

روستای اسبفروشان یکی از زیباترین و کهن ترین روستاهای آذربایجان است که در گذشته محل شکار و تفرجگاه عباس میرزا (ولیعهد قاجار) بوده است، در سمت شمالی و به فاصله 4 کیلومتر از روستا یک چشمه آبگرم معدنی قرار گرفته است.

روستای اسب فروشان یکی از توابع شهر سراب است که در 13 کیلومتری این شهر قرار دارد. این روستا 3909 نفر جمعیت داشته و و طبیعت بسیار زیبایی دارد. معماری خانه ها و چشمه های اطراف، این روستای زیبا را به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. برای آشنایی بیشتر با این روستا همراه ما باشید. 

 

معرفی روستای اسبفروشان سراب
روستای اسب فروشان یکی از زیباترین و کهن ترین روستاهای آذربایجان شرقی است که در گذشته شکارگاه و تفرجگاه عباس میرزا (ولیعهد قاجار) بوده است، در سمت شمالی و به فاصله 4 کیلومتر از روستا یک چشمه آبگرم معدنی قرار گرفته است. روستای اسبفروشان در مسیر عبور رودخانه های فراوانی مثل تاجیار، مهین چای، آجی چای، پسلر و... وجود دارند که باعث رونق گرفتن کشاورزی و سرسبز شدن اطراف روستا شده اند. در گذشته بازرگانان زیادی در محل این روستا به خرید و فروش اسب می پرداختند و درباریانی که به قصد شکار می آمدند اسب های خود را از این محل خریداری می کردند. به همین دلیل به مرور زمان این روستا به اسب فروشان معروف شد.

روستا های دیدنی زیادی در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که از زیباترین آن ها می توان به روستای اشتبین اشاره کرد. 


در قسمت شرقی روستای اسبفروشان تپه ای تاریخی به چشم می خورد که تپه خاکستر یا کول تپه نام دارد. این تپه در گذشته به عنوان آتشکده مورد استفاده قرار می گرفته و تا کنون اشیای قدیمی زیادی در آن کشف شده است. روستای اسبفروشان در فصل های بهار و تابستان آب و هوای بسیار معتدل و مطبوعی داشته و در فصول پاییز و زمستان بسیار سرد می باشد. زبان مردم روستا آذری بوده و دین آن ها اسلام است. در این روستا چندین مسجد قدیمی وجود دارد که قدمت یکی از آنها به نام مسجد حیدر خان به بیش از یک قرن پیش بر می گردد. پیشنهاد میکنیم در بازدید از روستاهای این استان، از روستای خلجان تبریز نیز دیدن به عمل آورید.

معماری خانه های روستای اسبفروشان سراب
تمام خانه های روستای اسب فروشان با سنگ، چوب، خشت و کاهگل ساخته شده اند و معمولا یک طبقه می باشند. این خانه ها دارای چندین اتاق، آشپزخانه، پذیرایی و یک انبار علوفه در حیاط می باشند. خانه ها طوری در کنار هم قرار گرفته اند که کوچه های روستا به صورت پیچ در پیچ در آمده است.

 

دسترسی به روستای اسبفروشان سراب
این روستا در 13 کیلومتری جنوب غرب سراب قرار دارد. در شمال این روستا، روستای دیگری به نام سرانسر، در جنوب شرقی آن روستای صومعه، در غرب آن روستای سردها، و در شرق آن روستای هریس قرار گرفته است.مطالب مشابه