آشنایی با سنگ نوشته قیرخ قیزلار (به زبان اورارتویی)

آشنایی با سنگ نوشته قیرخ قیزلار (به زبان اورارتویی)

در مورد سنگ نوشته و سنگ افراشته های قیرخ قیزلار، افسانه هایی در میان بومیان این این منطقه نقل می شود، آنها معتقدند این سنگ افراشته ها، انسان هایی بوده اند که بر اثر گناه و رویگردانی از دین خود به این صورت مجازات شده و به سنگ تبدیل شده اند.

سنگ نوشته قیرخ قیزلار یکی از آثار تاریخی مهم شهرستان سراب می باشد که مربوط به دوران اورارتویی ها بوده در دره قراکوه نشتبان قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با این کتیبه و افسانه هایی که درباره آن نقل می شود تا انتهای مطلب همراه ما باشید.
 
معرفی سنگ نوشته اورارتویی قیرخ قیزلار
سنگ نوشته قیرخ قیزلار به زبان اورارتویی، یکی از آثار تاریخی سراب می باشد که بر روی یک صخره با طول تقریبا 5.4 متر هک شده است. این کتیبه به خط میخی و به زبان اورارتی (یا همان اورارتویی) می باشد و قدمت آن به قرن هشتم قبل از میلاد بر می گردد. طبق ترجمه ی کارشناسان، این کتیبه درباره حاکمی به نام آرگیشتی می باشد که سرزمین های توایشدو، گیردو، و گیتوهانی را به تصرف خود در آورده و ماجرای آن را هک کرده است. متاسفانه قسمت عظیم این کتیبه خراب شده و امکان ترجمه کامل آن وجود ندارد.


چه نظریه هایی در مورد سنگ افراشته های قیرخ قیزلار سراب وجود دارد؟
در مورد سنگ افراشته های این منطقه افسانه هایی در میان بومیان این این منطقه نقل می شود، آنها معتقدند این سنگ افراشته ها، انسان هایی بوده اند که بر اثر گناه و رویگردانی از دین خود به این صورت مجازات شده و به سنگ تبدیل شده اند. اما همانطور که گفتیم اینها افسانه بوده و علت اصلی وجود سنگ ها مشخص نیست.

 

با این حال باستان شناسان در مورد این سنگ افراشته ها نظریه های متعددی مطرح نموده اند که مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

  • اولین نظریه این است که در زمان حکومت پادشاهان قدیم، هر کدام از فرماندهان که در میدان جنگ پیروز می شد، یکی از این سنگ افراشته ها را به نشان پیروزی برپا می کرد. 
  • در نظریه دوم عنوان شده که هر فرمانده نظامی که یک فرمانده از سپاه دشمن را هلاک می کرد، یکی از این سنگ ها را می افراشت. 
  • نظریه اصلی این است که محل این سنگ افراشته ها معبد و مکان عبادت ایرانیان بوده است. این سنگ ها هم به ازای هر قربانی که در این مکان انجام شده قرار می گرفته اند.

از دیگر سنگ نوشته های این منطقه می توان به سنگ نوشته رازلیق اشاره کرد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

 

نحوه دسترسی به سنگ نوشته قیرخ قیزلار
این کتیبه در شمال شرقی شهرستان سراب و در نزدیکی روستای نشتبان واقع شده است، در این منطقه علاوه بر این اثر تاریخی، روستاهای تاریخی و زیبای فراوانی وجود دارد که هر کدام داستان و سرگذشت خاص خود را داشته و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

بعد بازدید از کلیه اماکن دیدنی این منطقه می توانید با مراجعه به منطقه گردشگری و کمپینگ اردها خستگی خود را رفع کنید.مطالب مشابه