جاذبه های دیدنی موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان، در سراب

جاذبه های دیدنی موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان، در سراب

موزه مردم شناسی عشایر سراب، در ساختمان یک حمام قدیمی به نام حمام جلال تاسیس شده است، قدمت این حمام قدیمی به دوران قاجار برمی گردد و حدود 650 متر مربع مساحت دارد.

شهرستان سراب یکی از شهر های زیبا و پر افتخار آذربایجان شرقی می باشد که جاذبه های تاریخی و گرشگری فراوانی را در خود جای داده است. یکی از معروف ترین جاذبه های این شهر موزه مردم شناسی عشایر است که در واقع اولین موزه عشایر کشور بوده و یکی از مهم ترین موزه های مردم شناسی می باشد.


آشنایی با موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان
در ایران زندگی به صورت کوچ نشینی از گذشته های دور تا به امروز رواج داشته و بخش مهمی از تاریخ گذشته کشور توسط کوچ نشینان رقم خورده است. عشایر کشور قشر بزرگی از جامعه بوده و در تمام رویداد های سیاسی و اجتماعی کشور، چه در طول تاریخ و چه در زمان حال، نقش بسیار مهمی داشته و دارند. بسیاری از حکومت های گذشته توسط افراد کوچ نشین و یا با کمک آنها به قدرت رسیده اند، برای مثال می توان به روی کار آمدن آق قویونلو ها، قره قویونلو ها، ایلخانان، خوارزمشاه، سلجوقیان، غزنویان، افشاریان، قاجاریان و زندیان اشاره کرد که قدرت اصلی آنها را عشایر تشکیل می دادند.

دیدن تمدن و تاریخچه این مکان همانند موزه مشروطه نیز خالی از لطف نیست.

 

متاسفانه روز به روز از تعداد اجتماع کوچ نشینان کاسته می شود و می توان گفت کوچ نشینان حال حاضر کشور، آخرین نسل های عشایر به حساب می روند. شاید علت تاسیس موزه مردم شناسی عشایر سراب هم همین باشد. موزه مردم شناسی عشایر سراب در ساختمان یک حمام قدیمی به نام حمام جلال تاسیس شده است، قدمت این حمام قدیمی به دوران قاجار برمی گردد و حدود 650 متر مربع مساحت دارد. به نظر می رسد که نام حمام جلال برگرفته از نام صاحبش باشد، این حمام در گذشته برای استفاده عموم بوده و معماری بسیار جالب و ارزشمندی دارد.

 

 
در موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان چه اشیایی نگهداری می شود؟
هدف از ایجاد موزه سراب، آشنایی بازدید کنندگان با فرهنگ، آداب و رسوم، هنر و مهارت ها و همچنین نحوه زندگی عشایر می باشد. در این موزه لباس های عشایر، صنایع دستی، و اشیایی مربوط به آداب و رسوم و فعالیت آن ها نشان داده می شود. این موزه در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آذربایجان شرقی، مهد تمدن و تاریخ با داشتن موزه های بزرگ، برگی از تاریخ را به نمایش می گذارد، از دیگر موزه های این استان نیز می توان به موزه سفال تبریز اشاره کرد.

 

دسترسی ساده به موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان
برای بازدید از این موزه ی متفاوت و جالب، باید 130 کیلومتر از تبریز طی کرده و به شهرستان سراب بروید، سپس خیابان امام خمینی سراب را پیدا کرده و به سمت شهرداری بروید. این موزه دقیقا در کنار شهرداری قرار گرفته است.مطالب مشابه