آشنایی با تالاب چکر ایلام

آشنایی با تالاب چکر ایلام

عمق تالاب چکر بستگی به میزان بارش در طول سال دارد. منبع آب آن را چندین جوی و چند چشمه جوشان تشکیل می دهند.

تالاب چکر یکی از تالاب های بسیار زیبای استان ایلام و از جاذبه های اکوتوریستی این استان است. این تالاب در غرب شهرستان ایلام و در منطقه بولی و در ناحیه چکر تالاب زیبای چکر واقع شده است. مساحت آن در حدود 3 هکتار و ارتفاع آن 600 متر است، و عمق آن چیزی حدود 2.5 متر می باشد. این تالاب در منطقه گرمسیری واقع شده است که البته آب آن دایمی می باشد، و عمق آن بستگی به میزان بارش در طول سال دارد. منبع آب آن را چندین جوی و چند چشمه جوشان تشکیل می دهند، و متوسط دمای آن 24 درجه سانتی گراد است.

 

شایان ذکر است تالاب های بی شماری در ایران وجود دارند که از بین آنها تالاب گندمان بروجن را می توان نام برد.

 

این تالاب در منطقه گرمسیری قرار دارد ولی آب آن دایمی است و عمق آن بستگی به میزان بارش در طول سال دارد. منبع آب آن نزولات جوی و چند چشمه جوشان میباشد. اطراف تالاب را نیزار فرا گرفته است. تالاب چکر در غرب شهرستان ایلام در منطقه بولی قرار گرفته است.

 

با سفر به ایلام می توانید از آسیاب ‌های آبی قدیمی‌ چرداول نیز دیدن کنید.

 

سطح تالاب از علف پوشیده شده است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده اند. گیاهان مرتعی، گیاهان علفی، گرامینه، و نی، از پوشش گیاهی غالب در تالاب به حساب می آیند. پوشش گیاهی اطراف تالاب چشم انداز فوق العاده ای را بوجود آورده و زیستگاه بسیار مناسبی برای حیات وحش فراهم کرده است. این تالاب مکان بسیار مناسبی برای زمستان گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به شمار می رود. این تالاب محل زیستگاه پرندگانی نظیر چنگر، کشیم، حواصیل خاکستری، اردک ارده ای و اردک سر سبز است. این تالاب هر ساله پذیرای پرندگان مهاجر از مناطق آسیای میانه، قفقاز و سیبری است که در ماه های سرد به این منطقه مهاجرت میکنند.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه بوم گردی کرد (ایلام)
اقامتگاه بوم گردی کرد (ایلام)

ایلام، روستای چشمه بید

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


70,000 تومان برای هر شب

جزئیات