تجربه لحظات معنوی در امامزاده بزرگ سراب

تجربه لحظات معنوی در امامزاده بزرگ سراب

امامزاده بزرگ سراب یکی از آثار تاریخی آذربایجان شرقی می باشد که قدمت آن به دوران صفویه بر می گردد. طبق بررسی های انجام شده، یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) به نام محمد در این محل به خاک سپرده شده است.

سراب از شهرستان های آذربایجان شرقی می باشد و در طول تاریخ شاهد استقرار تمدن های گوناگون بوده است. حقیقت این امر با وجود آثار تاریخی و باستانی متعددی که در این شهر موجود است به روشنی اثبات می شود. در شهر سراب چندین تپه ی تاریخی، سنگ نوشته های قدیمی، طبیعت بکر و بی نظیر و چشم انداز های فوق العاده، و صد ها جاذبه گردشگری دیگر وجود دارد. علاوه بر این موارد در شهر سراب چندین امامزاده مختلف نیز به چشم می خورد که مهم ترین آنها امامزاده بزرگ سراب می باشد. برای آشنایی بیشتر با امامزاده بزرگ یا همان (بُیوک امامزاده) سراب همراه ما باشید.

 

معرفی امامزاده بزرگ سراب
امامزاده بزرگ سراب یکی از آثار تاریخی آذربایجان شرقی می باشد که قدمت آن به دوران صفویه بر می گردد. طبق بررسی های انجام شده، یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) به نام محمد در این محل به خاک سپرده شده است. ساختمان این امامزاده تا کنون چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. مهم ترین بازسازی این بنا در زمان قاجار صورت گرفت که طی آن مناره و نمازخانه به مسجد اضافه شد. این مکان از گذشته تا کنون محل برگزاری عزاداری ها و مراسمات مذهبی مهم بوده و اهالی سراب در مناسبات مذهبی در این امامزاده گرد هم می آیند. این بنای تاریخی در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

از اماکن معنوی دیگر استان آذربایجان شرقی می توان به مقبره امامزاده شعیب اشاره کرد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.


 

 

مشخصات کلی امامزاده بزرگ سراب
امامزاده بزرگ دارای مناره و گنبد آجری و درب چوبی می باشد که بر روی سر در آن نمای آجری کار شده است. حیاط امامزاده دارای 80 متر طول و 70 متر عرض می باشد. در سال های اخیر از حیاط این امامزاده به عنوان یک قبرستان عمومی استفاده میشد اما هم اکنون به مزار شهدا تبدیل شده است. به نظر می رسد که سردر امامزاده در گذشته مقرنس کاری شده بوده و با کاشی های مختلف مزین شده بود، اما هم اکنون فقط جای کاشی ها روی آن باقی مانده است.

در بازدید از این مکان معنوی می توانید از چهار طاق ساسانی آغمیون نیز دیدن فرمایید.

 

آدرس و نحوه دسترسی به امامزاده بزرگ سراب
امامزاده بزرگ سراب در قسمت جنوب غربی شهر سراب و دقیقا مجاور با گورستان عمومی قرار گرفته است. به شما پیشنهاد می دهیم علاوه بر بازدید از این اثر تاریخی، از مکان های دیدنی دیگر سراب همانند سنگ نوشته رازلیق، مسجد اسنق، پل گاودوش آباد اوغان، موزه مردم شناسی عشایر آذربایجان، چهار طاق ساسانی آغمیون، چشمه های آب گرم "اسب فروشان" و "شالقون" و... نیز دیدن کنید.مطالب مشابه