دیدنی های برج دوزال (مقبره امامزاده شعیب) در جلفا

دیدنی های برج دوزال (مقبره امامزاده شعیب) در جلفا

برج دوزال یکی از آثار تاریخی جلفا است و قدمت آن به قرن هشتم قمری، یعنی دوران حکومت ایلخانیان بر می گردد. این برج در قله کوهی نزدیک به رود ارس بنا شده و زیر آن مقبره ی امامزاده شعیب قرار دارد.

دوزال نام روستایی از توابع جلفا می باشد که در کناره های رود ارس واقع شده است و با کشور ارمنستان مرز مشترک دارد، در این روستا چندین مقبره و امامزاده وجود دارد که امامزاده شعیب معروف ترین آن هاست. بر روی مقبره ی امامزاده شعیب یک برج بسیار قدیمی وجود دارد که یکی از مهم ترین آثار تاریخی منطقه به شمار می رود، برای آشنایی بیشتر با برج دوزال تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

معرفی روستای دوزال 
روستای دوزال یکی از روستاهای جلفا است که در منطقه ای به نام سیه رود قرار دارد، این روستا نسبت به سایر مناطق استان آذربایجان شرقی، هوای گرمی دارد و به همین دلیل بهترین مقصد برای گردشگری در زمستان است. در زمان های گذشته، حاکم منطقه دیزمار که "بایندر بیگ" نام داشت، با فرا رسیدن فصل زمستان در این روستا ساکن می شد و با گرم تر شدن هوا به شهر خاروانا کوچ می کرد. روستای دوزال در دامنه ی کوه های جلفا واقع شده است و در همجواری رود ارس قرار دارد.
در ادامه بارزدید از این مکان می توانید از زیبایی های تفرجگاه رود ارس نیز دیدن فرمایید.

 

در روستای دوزال چندین امامزاده وجود دارد که معروف ترین آن ها امامزاده شعیب می باشد. مقبره ی امامزاده شعیب دقیقا زیر برج دوزال قرار دارد که یکی از آثار تاریخی آذربایجان شرقی است. روستای دوزال به همراه روستای کردشت که در آن نزدیکی قرار دارد قطب های فرهنگی جلفا هستند و از اهمیت زیادی برخوردارند. این منطقه طبیعت بسیار سرسبزی داشته و از چشم انداز زیبایی برخوردار است.
پیشنهاد می کنیم بازدید از مجموعه تاریخی کردشت را نیز از دست ندهید که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

 

گذری بر تاریخچه برج دوزال
برج دوزال یکی از آثار تاریخی جلفا است و قدمت آن به قرن هشتم قمری، یعنی دوران حکومت ایلخانیان بر می گردد. این برج در قله کوهی نزدیک به رود ارس بنا شده و زیر آن مقبره ی امامزاده شعیب قرار دارد. طبق روایات، امامزاده شعیب از فرزندان امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) می باشد. برج دوزال یک ساختمان هشت ضلعی بسیار بلند است که نمای آجری دارد. این ساختمان هشت ضلعی بر روی یک قاعده ی سنگی مستقر شده است. قسمت بالایی برج با کاشی های لاجوردی زیبا و معرق کاری های بی نظیر تزیین شده است.

 

دسترسی ساده به برج دوزال 
برای بازدید از این برج باید به روستای دوزال واقع در 65 کیلومتری جلفا بروید. اگر به این روستا رفتید، پیشنهاد می کنیم حتما سری هم به روستای کردشت که در فاصله ی کمی از دوزال قرار دارد بزنید.مطالب مشابه