آشنایی با آبشار وه ریز ایلام

آشنایی با آبشار وه ریز ایلام

آبشار "وه زیر" چیزی حدود 10 متر ارتفاع داشته و باعث به وجود آمدن گیاهان و سبزه هایی خوش رنگ در قسمت زیرین صخره شده است.

آبشار "وه زیر" آبشاری بسیار زیبا در استان ایلام است که البته امروزه بسیار کم آب شده است. این آبشار در نزدیکی روستای چشمه کبود واقع در 5 کیلومتری جنوب ایلام در مسیر جاده ارتباطی ایلام به بدره واقع شده است. چشمه کبود روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایلام می باشد. این آبشار ارتفاعی بالغ بر 10 متر از سطح زمین دارد و از روی یک صخره هلالی شکل به سمت پایین می ریزد. آبشار وه زیر از ارتفاعات کبیرکوه در غرب ایلام سرچشمه می گیرد. کبیرکوه مجموعه کوه های بلندی است که خود قسمتی از رشته کوه بزرگ زاگرس می باشد. دامنه های شمال و شمال شرقی آن به دره های رودخانه سیمره، کرخه و دامنه های جنوب و جنوب غربی آن به مرز ایران و عراق منتهی می گردد. طول این رشته کوه حدود صد و شصت کیلومتر و عرض آن 6 الی 7 کیلومتر می باشد که مانند دیوار عظیمی در منطقه ایلام از شمال غرب به جنوب شرق امتداد یافته است. کبیرکوه یکی از مناطق پرباران و پرآب و سرسبز واحد کوهستانی زاگرس محسوب می شود.

 

به منظور رسیدن به آبشار وه ریز ابتدا باید در جاده ایلام به بدره قدم بگذارید و سپس در حدود دوازده کیلومتری جنوب ایلام، صخره ای بزرگ و هلال مانند به چشم می خورد که آبی زلال و گوارا از آن به پایین سرازیر می گردد. آبشار وه ریز از ارتفاعات کبیر کوه رشته کوه زاگرس در غرب ایلام سرچشمه می گیرد، از روستای چشمه کبود یا چشکه کبود در استان ایلام گذر کرده و از این صخره هلالی شکل به پایین می ریزد.

 

آبشار های متعددی در استان ایلام وجود دارند، از جمله آبشار گچان و آبشار پلیه ایوان

 

آبشار وه زیر چیزی حدود 10 متر ارتفاع داشته و باعث به وجود آمدن گیاهان و سبزه هایی خوش رنگ در قسمت زیرین صخره شده است و قابی زیبا از طبیعت و لطافت آن منطقه در مقابل چشمان شما قرار می دهد. این منطقه زیبا صخره های هلالی جالبی نیز دارد که چشم انداز منحصر به فردی ایجاد کرده است. گردشگران بسیاری در هنگام بازدید از روستای چشمه کبود از آبشار وه ریز و صخره های هلالی اش دیدن کرده و خاطره ای ماندگار برای خود به یادگار می گذارند.مطالب مشابه