آشنایی با عمارت آقازاده اردبیل و جاذبه های آن

آشنایی با عمارت آقازاده اردبیل و جاذبه های آن

عمارت آقازاده تنها عمارت از بین هفت عمارت حاج اسماعیل آقایف، تاجر معروف دوره ی قاجار است که تا به امروز پابرجا و سالم باقی مانده است. آقایف، یعنی صاحب این عمارت، با مناطق آسیای میانه و قفقاز داد و ستد میکرد و در یکی از سفر های تجاری اش به روسیه، نقشه این عمارت را تهیه کرده و به ایران آورد.

عمارت آقازاده، یکی از نماد های معماری شهر اردبیل بوده که در میدان عالی قاپو قرار دارد. این عمارت در دوره ی ناصری در زمینی مستطیلی شکل به مساحت حدودی 1400 متر مربع و در دو طبقه بنا شده است که البته بخش از آن نیز در سه طبقه است. عمارت آقازاده تنها عمارت از بین هفت عمارت حاج اسماعیل آقایف، تاجر معروف دوره ی قاجار است که تا به امروز پابرجا و سالم باقی مانده است. آقایف، یعنی صاحب این عمارت، با مناطق آسیای میانه و قفقاز داد و ستد میکرد و در یکی از سفر های تجاری اش به روسیه، نقشه این عمارت را تهیه کرده و به ایران آورد.

 

 

وسط حیاط این عمارت آجرفرش شده و حوض سنگی مستطیلی شکل با سنگ های تراشیده و فواره در این بخش قرار گرفته است. همچنین با اندکی فاصله در اطراف این حوض، باغچه های بزرگی با حاشیه های سنگ چینی قرار دارند.

 

 

عمارت آقازاده اردبیل همانند بیشتر عمارت‌ های هم عصر خود به صورت متقارن ساخته شده که شامل بخش‌های مختلفی مانند تالار اصلی، مخارجه، دهلیز، صندوقخانه، مطبخ، نشیمن، محل حمام و… است. عرصه ی این عمارت شامل دو حیاط بزرگ و کوچک بوده و اعیانی آن نیز شامل اندرونی و بیرونی میباشد. حیاط این عمارت در میان دو بنا قرار گرفته است که بنای شرقی شامل سردر با سکوهای سنگی، دالان و در اطراف آن اسطبل اسب ها، انبار علوفه و اقامتگاه خدمه قرار داشته است که در سال 1342 خورشیدی و طی عملیات عرض تر کردن خیابان، این بخش از عمارت تخریب شده است، اما بنای اصلی عمارت که در قسمت غربی ملک قرار دارد آسیبی ندیده است.

 

 

در قسمت بیرونی عمارت آقازاده شاه نشین با اتاق های دودر وجود دارد، این اتاق که نسبت به سایر بخش‌های عمارت ارتفاع بیشتری دارد در وسط دو دهلیز و رو به حیاط قرار دارد. اُرسی و درب‌های چوبی این تالار را می‌توان زیباترین بخش این بنا دانست که به دست گروهی پانزده نفره از هنرمندان روسی ساخته شده است. این گروه از صنعت گران و هنرمندان که به مدت سه سال در آن عمارت مشغول به کار بوده‌اند را آقایف برای اجرای تزئینات این بنا به ایران آورده بود.

 

 

پنجره‌های دو لایه‌ ی اُرسی در هفت دهنه با ترکیب هنرمندانه‌ای از چوب و شیشه‌های الوان، زیبایی خاصی به این بنا داده است، در قسمت فوقانی اُرسی و سردرها، اسماء متبرکه و آیات قرآنی بر روی بته جقه‌ها به صورت نقاشی پشت شیشه به خط ثلث بالای دیگر نقوش به چشم می‌خورد که آن را می توان تلفیق بی نظیری از فرهنگ اسلامی و هنر ایرانی به حساب آورد. علاوه بر اُرسی تالار اصلی، اُرسی‌های دیگری نیز به عنوان حائل میان بخش‌های داخلی ساختمان قرار گرفته است.

 

 مطالب مشابه