معرفی آبشار چم آو ایلام

معرفی آبشار چم آو ایلام

آب آبشار "چم آو" در مسیر خود درختان بسیاری را آبیاری کرده و تاثیر بسیار بالایی در شکل گیری محیط اطراف خود می گذارد.

آبشار های زیادی در استان ایلام وجود دارند که یکی از زیباترین ها در بین آنها آبشار چم است که در هجده کیلومتری جاده ایلام به صالح آباد و در بین روستای چم آو و منطقه ماربره قرار گرفته است. این جاذبه طبیعی بسیار زیبا خصوصیت های فوق العاده ای داشته که همیشه مورد توجه گردشگران و همچنین ساکنین منطقه قرار گرفته است و از قطب های مهم توریستی استان ایلام به حساب می آمده است. این جاذبه فوق العاده در جنوب غرب استان ایلام واقع شده است و محیط منحصر به فرد طبیعت زیبا و سبز و آب هوای بی نظیر از ویژگی های این اثر طبیعی می باشند که از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باعث شده است که این مکان از ارزش بسیار بالایی برخوردار باشد. این آبشار زیبا در دامنه کوه "بهر آسمان" قرار دارد که منبع تامین آب آبشار است. در فصول سرد سال این کوه پوشیده از برف می شود و در شروع بهار و تابش گرمای خورشید برف ها ذوب شده و آبی که از آن جاری می گردد به آبشار چم آو جاری میگردد. به همین دلیل این آبشار فصلی می باشد و در فصل تابستان به مرور خشک می شود. ولی با این وجود از ارتفاع زیادی برخوردار می باشد که در بهار بسیار پرآب است. آب آبشار به رودخانه چم آو و در نهایت پس از مسافت کوتاهی به رودخانه "گدار خوش" میریزد.

 

پیشنهاد می دهیم بازدید از آبشار آما ایلام را نیز از دست ندهید.

 

آب این آبشار در مسیر خود درختان بسیاری را آبیاری کرده و تاثیر بسیار بالایی در شکل گیری محیط اطراف خود می گذارد و همچنین باعث وجود ویژگی های مطلوب از جمله آب و هوای مناسب میگردد. انبوه پوشش های گیاهی باعث شده است که حیوانات زیادی این مکان را برای زندگی انتخاب نمایند. آبشار چم آو از آبشارهای پلکانی می باشد و شامل سه پله است. آنچه باعث تمایز این آبشار زیبا نسبت به تمام آبشارهای این استان شده است نحوه ریزش آن است، که از یک صخره هلالی شکل و بزرگ سرازیر می شود و صحنه ی فوق العاده ای ایجاد کرده است.

 

با سفر به ایلام می توانید از سایر آبشار های این شهر نظیر آبشار پلیه ایوان نیز دیدن کنید.

در صورتی که قصد دیدن از این آبشار را دارید، راه دسترسی به این مکان آسان است. در جاده ایلام به صالح آباد تونلی بزرگ در سمت راست جاده قرار دارد که پس از آن یک مسیر فرعی به روستای چم آو وجود دارد. آبشار نرسیده به روستا است و با نیم ساعت پیاده روی به آنجا خواهید رسید. پیشنهاد میدهیم که در فصل بهار از این آبشار دیدن کنید.

 مطالب مشابه