آشنایی با آبشار پلیه در شهرستان ایوان

آشنایی با آبشار پلیه در شهرستان ایوان

همه بخش‌ های هفت ‌گانه آبشار پلیه در فصول پر باران به دریاچه‌ ای که در پایین دست آبشار وجود دارد، می‌ ریزند و نمایی زیبا در دامن طبیعت را شکل می‌ دهند.

شهرستان ایوان استان ایلام در شمال شهر ایلام قرار گرفته است و دارای آب و هوایی معتدل و نیمه مرطوب می باشد و بیشترین درجه حرارت آن 34 درجه درجه سانتیگراد بوده و کمترین درجه حرارت نیز تا منفی 10 درجه می رسد. میزان بارندگی در ایوان به طول کلی 635 میلیمتر در سال می باشد. همچنین مردم این منطقه عمدتا اصالتی کردی دارند. آبشار پلیه که از رودخانه گنگیر سرچشمه می ‌گیرد، دارای 25 متر عرض و 7 الی 9 عدد مجرای ریزش آب می باشد. رودخانه کنگیر از مهم‌ ترین رودخانه ‌های این منطقه است که رودخانه ای دائمی و نسبتا پرآب به حساب می آید. رودخانه کنگیر از چشمه آب سراب بازان ایوان جاری شده و با گذشتن از دشت ایوان و سیراب کردن آن به طرف منطقه سومار جریان پیدا می کند و از آنجا وارد کشور عراق می گردد.

 

این رودخانه جایگاه بسیار مهم و ویژه ای برای استان ایلام دارد. همه بخش‌ های هفت ‌گانه  آبشار پلیه در فصول پر باران به دریاچه‌ ای که در پایین دست آبشار وجود دارد، می‌ ریزند و نمایی زیبا در دامن طبیعت را شکل می‌ دهند. در زمان‌ هایی از سال که بارندگی کمتر است، ممکن است آب فقط از 3 یا 4 قسمت این آبشار جریان پیدا کند.

 

از بین سایر جاذبه های توریستی شهر ایوان استان ایلام میتوان روستای ساتیان را نام برد که فرش های تمام ابریشم آن بسیار معروف هستند. طاق شیرین و فرهاد که اتاقی زیرزمینی است از جاذبه های تاریخی این شهرستان به حساب می آید. این طاق در منطقه تنگ کوشک روستای چهل زرعی از توابع بخش زرنه شهرستان ایوان واقع شده است. اکثر باستان ‌شناسان بر این باورند که این بنای تاریخی در زمان اشکانیان بعنوان نیایشگاه آیین مهر ساخته شده است. همچنین آتشکده سیاهگل نیز که در 25 کیلومتری شهرستان ایوان در بخش زرنه واقع شده است که پیشنهاد می شود از آن نیز دیدن کنید.

 

در صورتی که به شهر ایلام سفر می کنید، پیشنهاد می دهیم از آبشار آما و آبشار آبتاف نیز دیدن کنید.مطالب مشابه