معرفی آبشار آبتاف دهلران و جاذبه های اطراف آن

معرفی آبشار آبتاف دهلران و جاذبه های اطراف آن

دانه بلوط درختان در منطقه آبشار آبتاف دهلران هم برای انسان و هم برای احشام مصرف خوراکی دارد. همچنین از شاخه و برگ آن برای خوراک دام و از چوب بلوط برای هیزم آتش استفاده می شود.

آبشار آبتاف در استان ایلام و در مسیر میمه به پهله زرین آباد شهرستان دهلران واقع شده است و منطقه ای که این آبشار در آن قرار دارد از آب و هوای زاگرسی برخوردار می باشد. پهله شهری در استان ایلام است که مرکز بخش زرین آباد شهرستان دهلران در این استان بوده و در فاصله 122 کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام قرار گرفته است. روستای زرآب نیز از توابع بخش زرین آباد می باشد که در حد فاصل دو منطقه شهری به نام های میمه و پهله زرین آباد واقع شده است. فاصله این روستا تا مرکز بخش 11 کیلومتر بوده و در کنار جاده ارتباطی مربوطه که مرکز بخش را به مرکز استان ارتباط می دهد واقع شده است.

 

انواع گیاهان خوراکی، دارویی، صنعتی و درختان میوه و انواع درختان صمغی به وفور در این منطقه به چشم می خورند که از این گونه ها می توان به درخت ون یا سقز، درختچه بادام، بوته کتیرا و گون و همچنین سایر گیاهان اشاره کرد. از دیگر درختان مفید درخت بلوط است که زیبایی منطقه را دوچندان کرده و فواید آن در سطح سنتی بسیار می باشد.

 

به غیر از آبشار آبتاف، آبشار های بی شماری در مناطق مختلف ایران وجود دارند که از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

آبشار سمیرم اصفهان

آبشار سپهسالار کرج

 

 

دانه بلوط درختان این منطقه هم برای انسان و هم برای احشام مصرف خوراکی دارد و از شاخه و برگ آن برای خوراک دام و از چوب بلوط برای هیزم آتش استفاده می شود. گیاهان دیگری نظیر زالزالک، کنگر، انجیر کوهی، گل نیلوفر، بلالیک، انواع سبزی های خوراکی از جمله تربچه کوهی، تره، طوله و دهها نوع دیگر در این منطقه به وفور یافت می شوند. همچنین حیوانات وحشی نظیر کفتار، روباه، خرس، خرگوش، پلنگ، گرگ، شغال و همچنین پرندگانی نظیر تیهو، کبوتر، کلاغ و عقاب نیز در این منطقه به چشم می خورند.مطالب مشابه