تجربه سفر به منطقه‌ شکار ممنوع حنا در سمیرم

تجربه سفر به منطقه‌ شکار ممنوع حنا در سمیرم

به منظور جلوگیری از هدر رفتن آب رودخانه حنا و گسترش فعالیتهای کشاورزی در اراضی حنا، در سال 1373 وزارت نیرو در دره حنا اقدام به احداث یک سد خاکی نمود.

منطقه شکار ممنوع حنا، شامل دریاچه سد مخزنی حنا و همچنین کوه های موجود در جنوب و جنوب شرقی به وسعت 18750 هکتار در 30 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سمیرم و 8 کیلومتری شهر حنا است. این منطقه از سطح دریا 2330 متر ارتفاع دارد و نزدیک ترین منطقه ی مسکونی به آن روستای اسلام آباد محسوب می شود. این منطقه دارای دو اکوسیستم متمایز نسبت به یکدیگر است که در کنار یکدیگر مکانی مناسب را جهت حفظ زنجیره حیات در این منطقه ایجاد کرده اند. اولین اکوسیستم، اکوسیستم خشکی و کوهستانی است که شامل رشته کوهی بلند و طولانی است. دومین اکوسیستم نیز، اکوسیستم آبی است که شامل دریاچه سد حنا و رودخانه های تامین کننده آب این دریاچه می باشد.

 

دو مسیر برای دسترسی به منطقه شکار ممنوع حنا وجود دارد که یکی در سمت جنوب شهر سمیرم، جاده شوسه باریکی به طول 35 کیلومتر به سمت شهر حنا است. دومین مسیر نیز از شمال این منطقه گذر کرده و این منطقه را به روستای اسلام آباد متصل می کند. حیات وحش منطقه شکار ممنوع حنا شامل انواع حیوانات خشکی و آبزی است که تنوع بسیار بالایی داشته از همین رو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشند.

 

به منظور جلوگیری از هدر رفتن آب رودخانه حنا و گسترش فعالیتهای کشاورزی در اراضی حنا، در سال 1373 وزارت نیرو در دره حنا اقدام به احداث سد خاکی به ظرفیت مخزن 50 میلیون متر مکعب، با طول تاج حدود 245 متر و عرض 10 متر با ارتفاع 35 متر برای تأمین آب 2500 هکتار از اراضی دشت حنا نمود. ایجاد دریاچه حنا و تقویت پوشش گیاهی حاشیه دریاچه، باعث تجمع پرندگان و ایجاد محیطی مناسب برای زیست و تکثیر انواع حشرات و جانوران، افزایش غنای گونه ای، و پتانسیل های زیستی و اقلیمی منطقه شده است، و در مجموع چشم اندازی طبیعی و زیبا و تفرجگاهی دلپذیر ایجاد شده است.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه ویلایی دربستی، دلداده (سمیرم، اصفهان)
خانه ویلایی دربستی، دلداده (سمیرم، اصفهان)

اصفهان , سمیرم , شهری

خانه

شهری

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 440,000
آخر هفته: 550,000
تعطیلات: 770,000
تومان
جزئیات