آشنایی با مناره مسجد پامنار (بنكویه) در شهرستان زواره

آشنایی با مناره مسجد پامنار (بنكویه) در شهرستان زواره

مناره این مسجد دومین مناره تاریخ دار ایران به حساب می آید. این مناره بیش از 20 متر ارتفاع داشته و جدار آن نیز از آجر، خاک و گچ بوده و استوانه ای است.

مسجد بنكویه یا پامنار زواره از آثار کهن و تاریخی بسیار با ارزش و بی نظیری است كه در زمان سلجوقیان و در سال 461 هجری قمری بنا شده است. این مسجد ابتدا دارای تعداد 7 محراب با گچبری های نفیس بوده اما متاسفانه بخش هایی از این مسجد در سال 1359 هجری شمسی توسط گروه نوسازی مسجد تخریب و كتیبه های زیبا همراه با چندین محراب جایش را به سالن اجتماعات داد. اكنون تعدادی ایوان و یک شبستان با سه محراب و یک صحن و یک مناره از این مسجد باقی مانده است و ظاهرش با آن چیزی که تا قبل از سال 1359 بود فرق بسیار زیادی کرده است.

 

مناره این مسجد دومین مناره تاریخ دار ایران به حساب می آید. این مناره بیش از 20 متر ارتفاع داشته و جدار آن نیز از آجر، خاک و گچ بوده و استوانه ای است. این مناره بر روی یک هشت ضلعی كه درب كوچكی به داخل آن باز می شود و یک میله آجری مثل محور در داخل آن قرار گرفته و پله هایی در گرداگرد آن که در جهت عقربه ساعت به طرف بالا میرود، بنا شده است.

 

همچنین شایان ذکر است که مسجد پامنار زواره در تاریخ 12 اسفند ماه سال 1316 با شماره ثبت 284 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مسجد در کوچه پامنار شهر زواره اصفهان واقع شده است.مطالب مشابه