معرفی مسجد و حمام خانعلی سمیرم

معرفی مسجد و حمام خانعلی سمیرم

حمام خانعلی در حدود 925 سال پیش به دستور کمال الدین علی سمیرمی بنا شده است.

از جاذبه های توریستی تاریخی محبوب شهرستان سمیرم استان اصفهان می توان به مسجد و حمام خانعلی اشاره کرد که یکی از آثار به جا مانده از کمال الملک علی سمیرمی در مرکز شهر است. امروزه حمام خانعلی به موزه تاریخ و فرهنگ شهرستان سمیرم تبدیل شده است. مسجد خانعلی یادگار دوران سلاجقه است اما سبک معماری آن طی سالیان طولانی تغییر یافته و از شکل اصلی خود دور شده است.

 

در داخل این مسجد، چشمه ای زلال می جوشد. همچنین ظاهر آسیاب های قدیمی نیز اکنون بسیار تغییر یافته و عوض شده اند. امروزه به دلیل همین تغییرات عمیق در ابنیه تاریخی شهرستان سمیرم، این شهرستان فاقد آثار تاریخی ناب شده است و از بسیاری جهات آثار تاریخی تغییر یافته اند. حمام خان‌ علی سمیرم 925 سال پیش به دستور کمال الدین علی سمیرمی بنا شده است.

 

حمام تاریخی خانعلی که به نام کمال الملک (وزیر سمیرمی) نیز مشهور است، در سال 1382 با شماره 12645 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این حمام 6 حجره و 2 حوض دارد و در کنار آسیاب و مسجد که مربوط به قرن 6 حجری می باشند قرار گرفته است.

علی بن احمد سمیرمی (معروف به کمال الملک سمیرمی) از بزرگان سمیرم اصفهان بوده که پدرش شغل زراعت داشت. پدر کمال الملک با توجه به شغل خود، کار زراعت در املاک گهرخاتون (همسر سلطان محمد بن ملکشاه) را انجام میداد. به همین دلیل کمال الملک غالباً برای پیگیری کارهای پدرش، نزد دستیار گهرخاتون (امیر محمد عمید طغرایی) رفت و آمد می کرده است. همین رفت و آمد موجب باز شدن پای وی به دستگاه حکومتی شده است.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
خانه ویلایی دربستی، دلداده (سمیرم، اصفهان)
خانه ویلایی دربستی، دلداده (سمیرم، اصفهان)

اصفهان , سمیرم , شهری

خانه

شهری

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 440,000
آخر هفته: 550,000
تعطیلات: 770,000
تومان
جزئیات