معرفی مسجد تاریخی نو، در شهرضا

معرفی مسجد تاریخی نو، در شهرضا

مسجد نو مربوط به دوران صفوی می باشد و در شهرضا و در خیابان حکیم فرزانه واقع شده است.

شهرضا که در روزگاران قدیم به عنوان "قمشه" معروف بوده است، یکی از شهر های استان اصفهان است و از آنجایی که مقبره امامزاده شاهرضا (ع) در آن واقع شده است، به این نام شناخته می شود. شهرضا در 70 کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است و آب و هوای نسبتا خشکی دارد. در قدیم آب آشامیدنی این شهر از طریق چاه تامین می شده که البته به تازگی از سمیرم برای این شهر لوله کشی شده است. در پایان دوره سلطنت صفویه و محاصره پایتخت (اصفهان) توسط محمود افغان، قلعه بزرگ قمشه 10000 سواره نظام به منظور کمک به ارتش شاه سلطان حسین برای آزاد سازی پایتخت فرستاد، که البته این ارتش شکست خورد و نهایتا اصفهان به تصرف کامل در آمد.

 

مسجد نو قمشه (شهرضا) مربوط به دوران صفوی می باشد و در شهرضا و در خیابان حکیم فرزانه قرار دارد. این اثر در دوازدهم آذر ماه سال 1375 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. این مسجد با مساحتی حدود 1000 متر مربع، دارای دو شبستان با طاق هایی ضربی می باشد. شبستان اصلی قسمت غربی مسجد را شکل داده است و دارای 9 ستون سنگی می باشد که سر ستون ها به صورت هشت گوش می باشد و به شکل طاق و چشمه ای پوشش داده شده و در سقف نورگیری تعبیه شده است.

 

در قسمت شرقی، حیاطی با ایوان آجری و شبستانی کوچک در سمت چپ ورودی به چشم می خورد. از ساروج برای زیر ستون های مسجد استفاده شده است و محراب مسجد نیز به صورت مقرنس کاری مزین گشته است. همچنین مسجد با استفاده از کاشی سنگفرش شده است.مطالب مشابه