معرفی مسجد جامع نجف آباد (مسجد جوزدان)

معرفی مسجد جامع نجف آباد (مسجد جوزدان)

مسجد جامع جوزدان که یکی از آثار تاریخی و مهم شهر نجف آباد استان اصفهان است، یک بنای تاریخی زیبا و مربوط به دوره ایلخانی می باشد.

نجف آباد از شهرهای پرجمعیت استان اصفهان است که در دشت وسیعی در میان کوه ها و در 27 کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است. می گویند که به توصیه شیخ بهایی بخشی از ذخایر پول حکومتی در زمان شاه عباس صفوی برای تاسیس این شهر استفاده شده است. این شهر در ارتفاع 1665 متری از سطح دریا واقع شده است که از همین رو جزو شهر های مرتفع است. آب و هوای این منطقه معتدل بوده و تنها رودخانه آن، رود مرغاب است که در نزدیکی روستای جوزدان به زاینده رود منتهی می شود.

 

از آنجایی که زمین در این شهر شنی بوده و کمبود آب های سطحی وجود دارد، جاذبه های توریستی طبیعی زیادی در نجف آباد وجود ندارند. البته در عوض، جاذبه های تاریخی زیادی در این شهر قرار دارند که سالانه افراد زیادی را به این شهر جلب می کنند.

 

مسجد جامع جوزدان که یکی از آثار تاریخی و مهم شهر نجف آباد استان اصفهان است، یک بنای تاریخی زیبا و مربوط به دوره ایلخانی می باشد که در شهرستان نجف آباد، شهر جوزدان واقع شده است. این بنای تاریخی و مهم در تاریخ 10 خرداد ماه سال 1382 با شماره ثبت 9045 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است و نامش در بین آثار تاریخی و مهم رفته است.  این مسجد فوق العاده در مرکز شهر واقع شده که به آن مسجد میدان هم گفته می شود. یکی از مساجد قدیمی شهر که به دستور شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده ولی در زمان پهلوی تخریب شد و در سال های بعد دوباره مرمت، تعمیر و نوسازی شد و امروزه فعالیت دارد.مطالب مشابه