آشنایی با مسجد جامع قاضی آران و بیدگل

آشنایی با مسجد جامع قاضی آران و بیدگل

بنای مسجد قاضی در دو طبقه تحتانی و فوقانی بنا شده و در نوع خود کم نظیر و فوق العاده است.

مسجد جامع قاضی آران و بیدگل از جاذبه های توریستی تاریخی آران و بیدگل استان اصفهان است که مجموعه ای است قدیمی و کهن و متشکل از مهدیه، مسجد جامع قاضی، حسینیه، بقعه ی متبرکه ی پنج امامزاده، آب انبار، بازارچه ی شرقی و غربی، مسجد ملاعلی، خانه‌ی علمای عاملی آرانی، و بناهای دیگری است که قدمت اکثر آن ها به دوران صفویه و زندیه بر می گردد. بنای مسجد قاضی که در آران و در 10 كيلومتری شمال كاشان واقع شده است مجموعه ‌ای از ابنيه و ساختمان ‌های قرون مختلف اسلامی می باشد.

 

بنای مسجد در 2 طبقه تحتانی و فوقانی بنا شده و در نوع خود کم نظیر و فوق العاده است. طبقه تحتانی آن، هم كف با زمين كوچه می باشد و از يک شبستان وسيع و كم نور كه نزديک 80 پايه و ستون های خشتی ضخيم دارد، تشکيل شده است.

 

طبقه فوقانی مسجد چند پله از سطح كوچه بالاتر بوده و دارای صحن چهار ايوانی قديم و شبستان ‌های زمستانی و بناهای سرپوشيده بهاری و مهتابی و تابستانی می باشد. ساختمان اين شبستان‌ ها از دوره مغول به بعد و بر اساس اصول و طرح های منظم هندسی با ستون ‌های موزون و ظريف و با سقف‌ های رومی و آجری يكی پس از ديگری ساخته يا مرمت و تعمیر اساسی شده‌ اند. شبستان بزرگ و عالی آن، در قسمت جنوب صحن واقع شده و دارای كتيبه قرآنی برجسته ‌ای است كه با خط ثلث گچبری شده است. در جنب آن، چهل ستون ديگری ساخته شده كه دارای محراب مقرنس گچكاری است و در طرفين آن ترنج های نقاشی شده است. در طرف غربی مسجد، بقعه امامزادگان واقع شده است. بر ديوار كوچه و مقابل در ورودی مسجد، سنگ نوشته‌ ای مشتمل بر مقرراتی راجع به رفت و آمد و امنیت آران با تاريخ 1124 هجری واقع شده است.مطالب مشابه