آشنایی با مسجد جامع شهرضا

آشنایی با مسجد جامع شهرضا

بافت تاریخی و کهن مسجد جامع شهرضا در طی سال ها تغییرات زیادی به خود دیده است که از بین آنها می توان به تخریب حوض آب وسط حیاط و همچنین جابجایی سنگ بزرگ آن به کاروانسرای جعفر خان اشاره نمود.

مسجد جامع شهرضا یکی از آثار تاریخی و از زیباترین جاذبه های توریستی این شهرستان واقع در مرکز شهر و ورودی بازار قدیمی است که در دوران سلجوقیان بنا شده است و ارتفاع گنبد آن تا 10 متر و مناره آن نیز تا 15 متر می باشد. در ساخت این بنای تاریخی از آجر های ساده استفاده شده و همچنین سبک معماری آن نیز از نوع ضربی می باشد. این بنا تاریخی و زیبا با شبستانی بزرگ، محرابی نقاشی شده و منبری سنگی در ابتدای بازار بزرگ سر پوشیده شهرضا واقع شده است. بر طبق لوحی که در این مسجد وجود دارد، تاریخ ساخت آن سال 739 هجری می باشد و از آثار قرن هشت محسوب می شود.

 

در دالان این مسجد و بر روی یک سنگی وقفنامه ای به چشم می خورد که مقداری از آب ملک صحرای موقان شهرضا را وقف مسجد کرده تا از منافع حاصله سهمی را به سادات فقیر داده و سهم دیگری صرف تعمیر و فرش و روشنایی شود. بافت تاریخی و کهن مسجد در طی سال ها تغییرات زیادی به خود دیده است که از بین آنها می توان به تخریب حوض آب وسط حیاط و همچنین جابجایی سنگ بزرگ آن به کاروانسرای جعفر خان اشاره نمود.

 

بد نیست بدانید که یکی از مناره های این مسجد در سال های گذشته بر اثر صاعقه تخریب شده و فقط انتهای مناره باقی مانده است. شهرضا شهرستانی بسیار تاریخی بوده و بیش از 400 اثر باستانی و تاریخی در این شهرستان وجود دارد که مسجد جامع یکی از مهمترین این آثار محسوب می شود. این مسجد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و همچنین در فهرست آثار تاریخی ایران نیز ثبت شده است.مطالب مشابه