معرفی کوه های سرخ جلفا

معرفی کوه های سرخ جلفا

در میان کوه های سرخ جلفا یک کلیسای بسیار تاریخی و با ارزش به نام کلیسای چوپان قرار دارد، قدمت این کلیسا به قرن 16 میلادی بر میگردد و در سال 1836 میلادی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. 

جلفا یکی از زیباترین شهر های آذربایجان شرقی می باشد و با ارمنستان و جمهوری آذربایجان هم مرز است. در این شهر جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی فراوانی وجود دارد. همچنین به دلیل همجواری با رود ارس از طبیعت بکر و بی نظیری برخوردار است. هرساله مسافران زیادی برای بازدید از جاذبه های شهر جلفا و همینطور خرید کردن از بازار مرزی آن به این شهر سفر می کنند. در شهر جلفا کوه های مرتفع زیادی وجود دارد که هر کدام از زیبایی های خاص خود برخوردارند. یکی از کوه های منحصر به فرد و بسیار جالب جلفا، کوه های سرخ می باشد که با وجود زیبایی و جذابیتی که دارد، خیلی در میان گردشگران شناخته شده نیست. برای آشنایی بیشتر با کوه های سرخ جلفا همراه ما باشید.

 

آشنایی با کوه های سرخ جلفا
در شهر جلفا رشته کوه های مرتفع و زیبایی وجود دارد که وجود علفزار های وحشی و گل های رنگارنگ و مختلف جلوه ی بی نظیری به آن ها داده است. در میان آن ها کوه های سرخ جلفا به دلیل وجود رسوب بسیار خاص و منحصر به فرد می باشد. کوه های سرخ در مسیر جلفا به سمت کلیسای معروف سنت استپانوس قرار دارد و طول آن چندین کیلومتر می باشد. در کوه های سرخ انواع گیاهان دارویی پیدا می شود و از این لحاظ بسیار با اهمیت است. معمولا در فصل بهار کوهنوردان زیادی برای ورزش و بازدید از این کوه به این سمت روانه می شوند.

 

آثار تاریخی نزدیک به کوه های سرخ جلفا
در میان کوه های سرخ جلفا یک کلیسای بسیار تاریخی و با ارزش به نام کلیسای چوپان قرار دارد، قدمت این کلیسا به قرن 16 میلادی بر میگردد و در سال 1836 میلادی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. این کلیسا در گذشته محل عبادت چوپان های ارمنی که در روستا های اطراف زندگی می کردند بوده است. نمای داخلی کلیسای چوپان صلیب مانند است و مساحت آن زیاد نیست. در این کلیسا هیچ گونه حجاری به چشم نمی خورد که نشان می دهد در آن زمان یک کلیسای معمولی بوده و افراد مهم در آن رفت و آمد نداشته اند.

همچنین کلیسای ننه مریم نیز در نزدیکی این منطقه قرار دارد که در مقاله دیگری آن را به صورت کامل معرفی کرده ایم.

 

دسترسی ساده به کوه های سرخ جلفا
کوه های سرخ جلفا در فاصله 5 کیلومتری از جلفا قرار گرفته اند. برای بازدید از این کوه ها باید کاروانسرای خواجه نظر را رد کنید، وقتی به سد ارس برسید این کوه ها را در نزدیکی سد خواهید دید.

در صورت سفر به جلفا، پیشنهاد میکنیم سایر دیدنی های این منطقه از جمله رود ارس را نیز بازدید کنید.


 مطالب مشابه