آشنایی با کلیسای ننه مریم جلفا

آشنایی با کلیسای ننه مریم جلفا

کلیسای ننه مریم یا مریم مقدس در ارتفاعات دره شام جلفا ساخته شده است. بر اساس اسناد تاریخی موجود، قدمت این کلیسا به سال 1518 میلادی بر می گردد.

جلفا یکی از مهم ترین شهر های آذربایجان شرقی می باشد و جاذبه های دیدنی فراوانی در خود جای داده است. این شهر به شهر کلیساهای قدیمی معروف است و بناهای تاریخی زیادی در آن وجود دارد. یکی از این بناها کلیسای ننه مریم یا همان مریم مقدس می باشد که در منطقه دره شام جلفا قرار گرفته است. در صورتی که تمایل دارید اطلاعاتی در خصوص این کلیسای تاریخی کسب کنید، تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

 

آشنایی با کلیسای ننه مریم جلفا
کلیسای ننه مریم یا مریم مقدس در ارتفاعات دره شام جلفا ساخته شده است. بر اساس اسناد تاریخی موجود، قدمت این کلیسا به سال 1518 میلادی بر می گردد. این کلیسا تا زمان حکومت صفویان شاهد حضور ارمنی های روستای دره شام بوده است اما با روی کار آمدن شاه عباس اول، ارمنی های ساکن دره شام به اصفهان فرستاده شدند. بعد از آن کلیسای ننه مریم به یک متروکه تبدیل شد و دیگر کسی از ان استفاده نمی کرد. به مرور زمان بخش هایی از این کلیسا تخریب شد اما در حال حاضر اداره میراث فرهنگی در حال مرمت و بازسازی آن می باشد.

 

معماری کلیسای ننه مریم جلفا
کلیسای ننه مریم یک ساختمان مستطیل شکل می باشد که با سبک معماری زیبایی ساخته شده است. سقف این کلیسا گنبدی بوده و روی چهار ستون قرار گرفته است. این ستون ها توسط طاق های قوس مانند به یکدیگر متصل شده اند. قوس هایی که در سمت شرق و غرب کلیسا وجود دارد مرتفع تر از قوس های سمت شمال و جنوب می باشد. روی گنبد چهار نورگیر بزرگ برای تامین نور کلیسا ساخته شده است و بالای آن ها دوازده نورگیر دیگر با اندازه های کوچک تر وجود دارد که جلوه ی زیبایی به سقف بخشیده اند.

در سمت غرب کلیسا ورودی اصلی به چشم می خورد و دقیقا مقابل آن ناقوس خانه کلیسا قرار دارد. البته این ناقوس خانه هم اکنون به طور کامل تخریب شده و آثار اندکی از آن به جا مانده است. به نظر می رسد که برای ساخت این بنا از سنگ های تراش خورده استفاده کرده اند و دیوار های داخلی را با گچ پوشش داده اند. محراب کلیسا با حجاری های زیبایی تزیین شده است. در محوطه بیرونی کلیسا خرابه هایی وجود دارد که احتمالا زمانی راهبان در آن ساکن بوده اند.


 

دسترسی ساده به کلیسای ننه مریم جلفا
این کلیسا در 20 کیلومتری جلفا و در حاشیه جنوبی رود ارس واقع شده است.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
اقامتگاه دربستی عمو احمد (جلفا، آغبلاغ)
اقامتگاه دربستی عمو احمد (جلفا، آغبلاغ)

آذربایجان شرقی، آغبلاغ

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


300,000 تومان برای هر شب

جزئیات