آشنایی با سد ارس در جلفا

آشنایی با سد ارس در جلفا

دریاچه سد ارس بزرگ ترین دریاچه پشت سد در کشور می باشد، این دریاچه مصنوعی بیش از 145 کیلومتر مربع مساحت، و حدود 20 متر عمق دارد.

شهر جلفا یکی از زیباترین مناطق آذربایجان شرقی می باشد و آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی فراوانی را در خود جای داده است. رود خروشان ارس از این شهر عبور می کند و به همین دلیل هر ساله گردشگران زیادی را برای بازدید و تفریح به این سمت می کشاند. بر روی رود ارس سد ها و پل های زیادی ساخته شده است. ما در این مقاله قرار است سد ارس را به شما معرفی کنیم. این سد با هدف استفاده مفید تر از آب های خروشان ارس برای مصارف شهری، باغ ها و زمین های کشاورزی و همینطور تولید برق ساخته شد. در پشت این سد یک دریاچه زیبا تشکیل شده است که پر از انواع ماهی می باشد و مکان مناسبی برای ماهیگیران منطقه به شمار می رود، برای اشنایی بیشتر با سد ارس جلفا همراه ما باشید.

 

آشنایی با سد ارس
سد ارس به طور مشترک توسط ایران و آذربایجان ساخته شده است. در این سد چهار توربین وجود دارد که هر کدام 11 مگا وات قدرت و 187/5 دور در دقیقه سرعت دارند. بهره برداری از این سد بین ایران و جمهوری آذربایجان مشترک است. نیروگاه طرف ایران با ظرفیت 22 مگا وات نیرو تولید می کند. در پشت این سد یک دریاچه مصنوعی تشکیل شده است که یک مکان تفریحی بسیار جالب و متفاوت در منطقه به شمار می رود.

 

دریاچه سد ارس
دریاچه سد ارس بزرگ ترین دریاچه پشت سد در کشور می باشد، این دریاچه مصنوعی بیش از 145 کیلومتر مربع مساحت، و حدود 20 متر عمق دارد. در مخزن این دریاچه به دلیل وجود مواد بیوژن انواع مختلفی از ماهی های آب شیرین وجود دارد و این امر باعث رونق گرفتن ماهی گیری در آذربایجان شرقی شده است. همچنین این دریاچه به عنوان یک زیستگاه مهم برای غاز های پیشانی سفید شناخته می شود که نوعی از جانوران در حال انقراض هستند. در کناره های این دریاچه امکانات زیادی مثل رستوران، بوفه، آلاچیق، نماز خانه، سرویس بهداشتی و... برای رفاه حال گردشگران وجود دارد. یکی از بهترین و لذت بخش ترین تفریحات این منطقه قایق سواری در دریاچه سد ارس می باشد.

 

دسترسی ساده به سد ارس
سد ارس در فاصله ی 35 کیلومتری از شهر جلفا قرار دارد و روی رودخانه ارس ساخته شده است. اگر راه جاده مرند به هادی شهر را پیش بگیرید دو ساعت طول می کشد که به این سد برسید، همین که به نزدیکی سد برسید تعداد زیادی از ماهیگیران را مشاهده خواهید کرد.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی , تبریز ,...

ویلا با حیاط دربست

کوهستانی

تعداد اتاق : 3 خوابه

میهمان دوست

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 1,650,000
آخر هفته: 1,650,000
تعطیلات: 1,650,000
تومان
جزئیات