گذر از زیبایی های رود ارس جلفا

گذر از زیبایی های رود ارس جلفا

رود ارس یکی از رودهای خروشان و پرآب ایران است که از کوه های آریاچای واقع در آناتولی ترکیه سرچشمه می گیرد. این رود از آناتولی به ایران جاری شده و بعد از آن به سمت جمهوری آذربایجان می رود و نهایتا به دریای خزر می پیوندد.

رود ارس یکی از پر آب ترین رودخانه های ایران است که همواره در طول تاریخ از اهمیت زیادی برخوردار بوده است، در کناره های این رود مناظر طبیعی بسیار زیبایی وجود دارد. به همین دلیل همیشه گردشگران زیادی برای سفر و تفریح به سمت رود ارس روانه می شوند، برای آشنایی بیشتر با این رودخانه، ما را همراهی کنید.

 

معرفی رود ارس
رود ارس یکی از رودهای خروشان و پرآب ایران است که از کوه های آریاچای واقع در آناتولی ترکیه سرچشمه می گیرد. این رود از آناتولی به ایران جاری شده و بعد از آن به سمت جمهوری آذربایجان می رود و نهایتا به دریای خزر می پیوندد. در سال 1813 میلادی و در جریان عهد نامه ننگین گلستان، رود ارس به عنوان مرز بین ایران و روسیه شناخته شد و متاسفانه زمین ها و سواحل رود ارس در اختیار روسیه قرار گرفت و از خاک ایران جدا شد.

به طور معمول حجم آب رود ارس سالانه در حدود 1500 میلیون مکعب می باشد. این رود در منطقه ی جلفا حدود 200 متر عرض و 2 الی 3 متر عمق دارد. رود ارس دارای چندین پل و سد مختلف می باشد که هر کدام با اهداف خاصی ساخته شده اند. برای مثال سد ارس با هدف استفاده بهتر از آب رود در مصارف شهری، آبیاری زمین های کشاورزی اطراف و همچنین تولید برق ایجاد شده است. برخی از پل هایی که روی رود ارس ساخته شده اند شامل پل خدا آفرین، پل مور دوز، پل آهنی جلفا، پل چوبی، پل اصلان دوز، پل مواصلاتی پلدشت، پل بیله سوار مغان، و... می باشد.

 

جاذبه های دیدنی اطراف رود ارس
رود پر خروشان ارس با سواحل زیبایی که دارد همواره پذیرای گردشگران زیادی از سراسر کشور می باشد. علاوه بر این در نزدیکی رود ارس مکان های دیدنی بسیاری مانند کلیسای استفانوس مقدس، کلیسای چوپان، کاروانسرای خواجه نظر، حمام و قلعه کردشت، آبشار ماهاران، آبشار آسیاب خرابه و... وجود دارد. تمام این جاذبه های طبیعی از زیبایی و جذابیت خاص خود برخوردارند و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

 

دسترسی ساده به رود ارس
برای دسترسی به رود ارس ابتدا باید به شهر تبریز بروید. سپس از طریق جاده مرند به هادی شهر اقدام کنید. حدود دو ساعت بعد به رود ارس خواهید رسید. به شما توصیه می کنیم چند روزی را در جلفا ساکن شده و بازدید از تمام جاذبه های دیدنی و گردشگری اطراف رود ارس بپردازید.
مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات