معرفی پل ضیاء الملک جلفا

معرفی پل ضیاء الملک جلفا

پل ضیاء الملک یکی از اثار تاریخی شهر جلفا می باشد که روی رود ارس ساخته شده است، قسمتی از این پل عظیم در خاک ایران و قسمتی از آن در نخجوان قرار دارد. این پل با ارتفاع 20 متر، عمق 10 متر و طول 6 متری یکی از سازه های قدیمی بسیار بزرگ به حساب می آید. 

شهر جلفا یکی از شهر های استان آذربایجان شرقی می باشد و از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار است. این شهر خوش آب و هوا آثار دیدنی فراوانی داشته و با منطقه ی آزاد ارس همجوار است، به همین دلیل همواره و در تمام فصول سال گردشگران زیادی از سراسر ایران به این منطقه سفر می کنند تا از طبیعت سرسبز و بکر جلفا و آثار تاریخی آن دیدن کنند. ما در این بخش به معرفی یکی از جاذبه های دیدنی این شهر، یعنی پل ضیاء الملک می پردازیم.

 

آشنایی با پل ضیاء الملک جلفا
پل ضیاء الملک یکی از اثار تاریخی شهر جلفا می باشد که روی رود ارس ساخته شده است، قسمتی از این پل عظیم در خاک ایران و قسمتی از آن در نخجوان قرار دارد. این پل با ارتفاع 20 متر، عمق 10 متر و طول 6 متری یکی از سازه های قدیمی بسیار بزرگ به حساب می آید. برای ساخت پایه های پل از سنگ های خاص و کمیابی استفاده شده که در چند سال گذشته صدمه های زیادی به آن ها وارد شده است. برخی از مورخان پل ضیاء الملک را قدیمی ترین پل ایران می دانند.

 

تاریخچه پل ضیاء الملک جلفا
به گفته ی مورخان و کارشناسان، قدمت پل ضیاء الملک به دوران قبل از میلاد مسیح بر می گردد، این پل در طول حکومت های مختلف به دلایلی مثل جنگ و لشکر کشی های مختلف بارها آسیب دیده و تا حدودی تخریب شده است. در زمان صفویان این پل به دستور شاه عباس به عنوان یک سازه ی عام المنفعه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. گویا این بازسازی، بزرگ ترین بازسازی تاریخ پل بوده است به همین دلیل این پل را جزو آثار به جا مانده از شاه عباس صفوی می دانند، پل ضیاء الملک در سال 1381 در فهرست آثار ملی ثبت شد.


دسترسی ساده به پل ضیاء الملک جلفا
پل ضیاء الملک در 6 کیلومتری شهر جلفا قرار داشته و به پاسگاه مرزی عباسی نزدیک است. بازدید از این اثر به مدت 30 دقیقه بوده و کاملا رایگان است. شما می توانید در مسیر بازدید از این پل، از طبیعت بکر و زیبای کناره ی رود ارس دیدن کنید. همچنین مکان های دیدنی دیگری مانند پل آهنی، آبشار آسیاب خرابه، آبشار ماهاران، کلیسا ها و کاروانسرا های تاریخی و... نیز در نزدیکی پل ضیاء الملک قرار دارند که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات