راهنمای بازدید از مسجد جامع خوزان خمینی شهر

راهنمای بازدید از مسجد جامع خوزان خمینی شهر

این بنای فوق العاده و کم نظیر در سال 1375 هجری شمسی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان پس از تهیه نقشه های معماری و تعمیرات اساسی، در آثار ملی ایران ثبت شد.

مسجد جامع خوزان مسجدی چهار ایوانه در محله خوزان است که یک جاذبه گردشگری تاریخی و بسیار زیبا بوده و در قرن هشتم هجری بر روی آثار دوره سلجوقی در زمان ایلخانان مغول بنا شده و تا به امروز نیز پابرجا باقی مانده است. در دوره صفوی در سال 1086 هجری قمری تعمیرات و الحاقات بسیاری در این بنا انجام شد که از بین این تعمیرات و الحاقات می توان به ایجاد مناره و گلدسته بر روی جزرهای ایوان جنوبی و نقاشی های تزئینی با نقوش گل و تبه و اسلیمی در زیر نیم طاق های چهار ایوان اصلی صحن حیاط اشاره کرد که بر زیبایی این مسجد افزوده اند.

 

مسجد جامع خوزان در دوره قاجاریه نیز تغییرات کرده است. در دوره قاجار شبستان و یا همان بیت الشتاء ضلع غربی مسجد گسترش یافته و مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است. از سایر خصوصیت های فوق العاده این بنا، میتوان به مقرنس کاری و قطار بندی، گچبری و تزئینات معقلی، و همچنین کاشکاری و مشبک گچی و آجری با ستونهای سنگی در قسمت شبستان اشاره کرد.

 

این بنای فوق العاده و کم نظیر در سال 1375 هجری شمسی توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان و با همکاری امام جماعت مسجد پس از تهیه نقشه های معماری و تعمیرات اساسی به شماره 1721 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و نامش در بین آثار ملی ایران رفت.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
سوئیت مبله نقلی ۵۰ متری یک خواب (اصفهان. خمینی شهر)
سوئیت مبله نقلی ۵۰ متری یک خواب (اصفهان. خمینی شهر)

اصفهان , خمینی شهر , شهری

سوییت

شهری

تعداد اتاق : 1 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 190,000
آخر هفته: 200,000
تعطیلات: 200,000
تومان
جزئیات