تجربه بازدید از محوطه باستانی ازبکی نظرآباد

تجربه بازدید از محوطه باستانی ازبکی نظرآباد

محوطه ازبکی، محوطه باستانی گسترده‌ای برابر با 100 هکتار و دارای 10 تپه بسیار با ارزش می باشد.

محوطه باستانی ازبکی یکی از محوطه های باستانی بسیار با ارزش تاریخی ایران بوده که شهرستان نظرآباد استان البرز قرار گرفته است. ازبکی محوطه باستانی گسترده ای می باشد که از یک تپه بلند مرکزی به ارتفاع 26 متر از سطح زمین های اطراف و تعدادی تپه کوتاه شکل گرفته است که ارتفاع بلندترین آن ها تنها چند متر می باشد. محوطه ازبکی در 1352 به شماره 955 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

ازبکی یکی از روستاهای دهستان احمدآباد مصدق از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد است که در 80 کیلومتری غرب شهر تهران واقع شده است. بخش هایی از این محوطه باستانی 9 هزار ساله را کارشناسان مرکز باستان شناسی ایران در سال 1348 هجری شمسی مورد شناسایی قرار داده و در سال 1352 به شماره 955 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

براساس کاوش هایی که انجام شده اند محوطه باستانی ازبکی در برگیرنده 6000 سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران ماد ها می باشد. ازبکی محوطه باستانی گسترده‌ای برابر با 100 هکتار و شامل 10 تپه بسیار با ارزش است که 6 تپه از آن را گروهی از باستان شناسان ایرانی به سرپرستی دکتر یوسف مجیدزاده حفاری نموده اند تا به کاوش و بررسی بپردازند.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلا ۱۴۰۰ متری لوکس استخردار (نظرآباد کرج)
ویلا ۱۴۰۰ متری لوکس استخردار (نظرآباد کرج)

البرز، نظرآباد

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,800,000 تومان برای هر شب

جزئیات