آشنایی با موزه شهدای تبریز

آشنایی با موزه شهدای تبریز

موزه شهدای تبریز با هدف ترویج ایثارگری و فداکاری و همچنین به عنوان یادبودی از شهدای دفاع مقدس در سال 1391 تاسیس شد، در این موزه حدود 4389 وسیله ی مختلف که متعلق به 739 شهید استان آذربایجان شرقی می باشند وجود دارد.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی هزاران نفر از مردان و زنان ایرانی در راه دفاع از مملکت خویش به شهادت رسیدند، تعداد زیادی از این شهدا از اهالی استان آذربایجان شرقی بودند. هم اکنون در شهر تبریز برای قدردانی از روح پاک این شهدا موزه ای تاسیس شده که به نوعی نماد ایثار و فداکاری آن عزیزان می باشد. در این مقاله با معرفی و بررسی موزه شهدای تبریز همراه شما هستیم.

 

آشنایی با موزه شهدای تبریز
موزه شهدای تبریز با هدف ترویج ایثارگری و فداکاری و همچنین به عنوان یادبودی از شهدای دفاع مقدس در سال 1391 تاسیس شد، در این موزه حدود 4389 وسیله ی مختلف که متعلق به 739 شهید استان آذربایجان شرقی می باشند وجود دارد. بعد از انجام مستند نگاری، از این تعداد حدود 3840 عدد از آن ها به عنوان اثر موزه ای ثبت شدند.

 

در موزه شهدای تبریز چه اشیایی نگهداری می شود؟
در این موزه اشیایی نگهداری می شود که زمانی توسط شهدای گرانقدر استفاده می شدند و یا در زمان شهادت به همراهشان بودند. برخی از این آثار شامل نامه ها، وصیت نامه، دست نوشته ها و یا خاطرات می باشند. همچنین وسایلی مثل لباس، فانوسقه، قمقمه، قرآن، انگشتر، پلاک، سربند و... نیز در این موزه نگهداری می شود. علاوه بر این آثار هنری بسیاری مانند فرش و تابلو فرش، مجسمه، نقاشی، سوزن دوزی و بسیاری صنایع دستی دیگر در این موزه وجود دارد که نشان می دهد این شهدا افراد مختلفی از طبقات مختلف و با شغل های مختلف بودند که برای دفاع از کشور جان خود را فدا کرده اند. علاوه بر آثار به جا مانده از شهدا، یک گالری عکس هم در این موزه وجود دارد که اتفاقات رخ داده در جنگ تحمیلی را نشان می دهد. بسیاری از شهدایی که آثار آن ها در این موزه قرار دارد فرماندهان بزرگی بودند که رشادت و شجاعتشان زبانزد بود. بزرگانی چون شهید مرتضی یاغچیان، شهید حسن شفیع زاده، شهید حسن حسن خانی، شهید کریم عارفی، شهید حسن زنده دل، شهید جواد بیرامی و...


 

موزه شهدای تبریز در چه مسیری قرار گرفته است؟
برای بازدید از این موزه باید به بلوار استاد شهریار رفته و از آن جا به سمت خیابان گلکار بروید. این موزه دقیقا در ابتدای خیابان قرار گرفته است و اگر کمی دقت کنید سردر آن را خواهید دید. توجه داشته باشید که ساعت بازدید از این موزه 8 صبح الی 14 بعد از ظهر می باشد.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات