معرفی گنبد نمکی خواجه در تبریز

معرفی گنبد نمکی خواجه در تبریز

گنبد نمکی خواجه یک پدیده زمین شناسی بسیار خاص و زیبا می باشد که در بخش خواجه آذربایجان شرقی قرار دارد، در این گنبد یک معدن نمک فعال و روباز قرار گرفته که نمک آن توسط کارخانه های استان و یا مردم مورد استفاده قرار می گیرد.

شهر تبریز دارای قدمتی چند هزار ساله بوده و به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد در بسیاری از برهه های تاریخ محل سکونت شاهزادگان و حاکمان مختلفی بوده است، به همین دلیل یک شهر با اهمیت تلقی شده و آثار تاریخی فراوانی در خود جای داده است. در ادامه با معرفی یکی از جاذبه های توریستی شهر تبریز، یعنی گنبد نمکی خواجه همراه شما هستیم.

 

گنبد نمکی چیست؟
گنبد نمکی به چندین لایه نمک که به شکل تپه یا به عبارتی گنبد روی هم قرار گرفته اند گفته می شود. در مرکز هر گنبد یک هسته سنگی قرار دارد. یکی از شگفتی های کشور ایران وجود گنبد های نمکی می باشد که بسیاری از کارشناسان آنها را شاهکار طبیعت می شناسند. اکثر گنبد های نمکی ایران در قسمت های جنوبی و مرکزی کشور قرار دارند، اما شهر تبریز که در بر گیرنده تمام زیبایی هاست، گنبد نمکی خواجه را در خود جای داده است.

 

معرفی گنبد نمکی خواجه تبریز
گنبد نمکی خواجه یک پدیده زمین شناسی بسیار خاص و زیبا می باشد که در بخش خواجه آذربایجان شرقی قرار دارد، در این گنبد یک معدن نمک فعال و روباز قرار گرفته که نمک آن توسط کارخانه های استان و یا مردم مورد استفاده قرار می گیرد. عوامل زیادی در به وجود آمدن این گنبد نمکی نقش داشتند که یکی از اصلی ترین آن ها سبک تکتونیکی خاص بخش خواجه می باشد. رسوبات نمک در این گنبد به رنگ های زیبایی مثل قرمز، ارغوانی، عسلی و خاکستری روی هم قرار گرفته و این معدن را به یکی از زیباترین آثار طبیعی تبدیل کرده است. فعالیت های این معدن باعث به وجود آمدن گسل ها و چین های مختلفی شده و مجموعه تمام این منابع طبیعی به یک منظره ی بسیار تماشایی و چشم نواز مبدل شده است که چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند، توجه داشته باشید که بهره برداری از این گنبد نمکی به بخش خصوصی واگذار شده است.

 

موقعیت جغرافیایی گنبد نمکی خواجه تبریز
گنبد نمکی خواجه در بخش خواجه که یکی از تبعه های شهرستان هریس می باشد واقع شده است. برای دیدن این گنبد باید از جاده ی تبریز به سمت اهر حرکت کنید. قبل از اینکه به روستای خوجا برسید این مکان را خواهید دید. به شما پیشنهاد می دهیم حتی یک بار هم که شده جلوه ی این شاهکار طبیعت را به چشم های خود هدیه دهید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات