آشنایی با خانه شربت اوغلی در تبریز

آشنایی با خانه شربت اوغلی در تبریز

خانه شربت اوغلی یک ساختمان دو طبقه با یک زیر زمین است که دو حیاط بسیار بزرگ دارد، یکی از حیاط ها در شمال و یکی در جنوب قرار دارد و در حیاط شمالی با سردر هشتی شکل زیبایی تزیین شده است. 

تبریز یکی از مشهور ترین شهر های توریستی ایران است و به دلیل قدمتی که دارد پر از خانه های قدیمی و آثار تاریخی مختلف می باشد. یکی از این آثار تاریخی، خانه شربت اوغلی تبریز است که آن را به عنوان فرهنگستان تبریز نیز می شناسند. همه روزه گردشگران زیادی از این خانه بازدید می کنند و حتی در سال 1379 در فهرست آثار ملی ثبت شد، برای آشنایی بیشتر با این بنا تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

 

معرفی خانه شربت اوغلی تبریز
قدمت خانه شربت اوغلی تبریز به زمان قاجار بر می گردد و چیزی حدود 1500 متر مربع زیر بنا دارد، این خانه یکبار در زمان پهلوی بازسازی و مرمت شد و قسمت هایی از آن تغییر یافت. در چند سال اخیر هم بعد از اینکه این خانه در فهرست آثار ملی ثبت شد، توسط سازمان میراث فرهنگی مورد بازسازی قرار گرفت. برخی از افراد این بنا را خانه ایران شناسی می دانند.

 

معماری خانه شربت اوغلی تبریز
خانه شربت اوغلی یک ساختمان دو طبقه با یک زیر زمین است که دو حیاط بسیار بزرگ دارد، یکی از حیاط ها در شمال و یکی در جنوب قرار دارد و در حیاط شمالی با سردر هشتی شکل زیبایی تزیین شده است. طبقه اول این خانه تعدادی اتاق با ورودی های تودرتو دارد و یک سرسرا در مرکز خانه قرار گرفته است، در حیاط این بنا یک ساختمان دو طبقه دیگر وجود دارد که در زمان پهلوی ساخته شده است. قسمت هایی از این خانه به سبک معماری روسی ساخته شده و ترکیب آن با سبک سنتی بنای بسیار جالبی خلق کرده است، ساختمان دارای نمای آجری بوده که پنجره های چوبی بزرگ و گچ بری های ماهرانه زینت بخش آن هستند. حیاط این بنا پر از درختان کهنسال است و در فصل پاییز منظره ی برگ های زرد و نارنجی چشم هر کسی را به خود خیره می کند.

 

دسترسی ساده به خانه شربت اوغلی تبریز 
برای بازدید از خانه شربت اوغلی تبریز باید به سمت خیابان شمس تبریزی بروید و به دنبال کوچه ی شرشرا باشید، این خانه در انتهای همین کوچه قرار گرفته است. بازدید از این مکان رایگان است و  شما می توانید از شنبه تا پنجشنبه تا ساعت 14 بعد از ظهر به مدت یک ساعت از این خانه دیدن کنید. همچنین شما می توانید بعد از بازدید از این مکان، سری هم به مقبره الشعرا بزنید که در همان اطراف واقع شده است.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات