آشنایی با خانه علی مسیو در تبریز

آشنایی با خانه علی مسیو در تبریز

خانه علی مسیو (علی موسیو) یک ساختمان دو طبقه کوچک با نمایی آجری می باشد که با گچ بری های ماهرانه و زیبایی تزیین شده است، در طبقه اول این خانه چندین اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که به صورت تو در تو طراحی شده اند.

خانه علی مسیو یکی از مکان های دیدنی و تاریخی شهر تبریز است که بازدید از آن شما را به حال و هوای جالب دوران مشروطه می برد. این عمارت به "خانه فکری مشروطه خواهان" و همچنین "موزه علی مسیو" نیز معروف است. برای آشنایی بیشتر با این مکان تاریخی ادامه ی این مطلب را دنبال کنید.

 

معرفی خانه علی مسیو تبریز
خانه علی مسیو یکی از مشهور ترین آثار تاریخی تبریز است که توسط شخصی به نام کربلایی علی تبریزی ساخته شده است. کربلایی علی یکی از افراد ثروتمند آن زمان بود و سفر های زیادی به اروپا داشت. به همین دلیل مردم به او لقب علی مسیو دادند و در مطالب تاریخی اکثرا او را به این نام می شناسند. علی مسیو یکی از رهبران انقلاب مشروطه است و در مشروطه خواهی تبریز نقش بسیار مهمی ایفا کرد. او در سفر هایی که به کشور فرانسه داشت با انقلاب آن کشور آشنا شد و برای اولین بار جرقه هایی از انقلاب مشروطه ایران در ذهنش شکل گرفت. سر انجام علی مسیو و 3 نفر از پسرانش به دلیل مبارزات مشروطه خواهی اعدام شدند. هم اکنون بسیاری از اشیاء مربوط به جریان مشروطه مانند اسناد، تفنگ ها، عکس و... به عنوان یاد بود از آن زمان در این خانه نگهداری می شود.

 

معماری خانه علی مسیو تبریز
قدمت خانه علی مسیو به زمان قاجار بر می گردد و به همین دلیل به سبک معماری آن زمان ساخته شده است. خانه علی مسیو یک ساختمان دو طبقه کوچک با نمایی آجری می باشد که با گچ بری های ماهرانه و زیبایی تزیین شده است، در طبقه اول این خانه چندین اتاق کوچک و بزرگ وجود دارد که به صورت تو در تو طراحی شده اند. نکته جالب خانه علی مسیو اینجاست که زیر زمین خانه دارای یک در می باشد که به حیاط همسایه باز می شود. همچنین این خانه دارای یک اصطبل مخفی نیز می باشد که ثابت می کند علی مسیو این خانه را برای تشکیل جلسه های سری خود استفاده کرده است. حتی بعضی از افراد حدس می زنند که این خانه محل سکونت علی مسیو نبوده و به نوعی مکان تشکیلاتی او بوده است.

 

دسترسی ساده به خانه علی مسیو تبریز
برای بازدید از این مکان باید به خیابان ارتش جنوبی رفته و به دنبال کوچه ی صدر باشید، در انتهای این کوچه بن بست ختایی ها را می بینید که خانه علی مسیو در پلاک 50 آن واقع شده است. به شما پیشنهاد می کنیم در سفر خود به تبریز بازدید از این خانه پر رمز و راز را از دست ندهید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات