آشنایی با بازار شیشه گر خانه تبریز

آشنایی با بازار شیشه گر خانه تبریز

بازار شیشه گر خانه در گذشته یکی از مهم ترین بازار های تبریز به شمار می رفته و تجارت شیشه و بلور در شهر تبریز در این بازار انجام می گرفت، همچنین تمام جشن های بزرگ و مراسم عید و یا عزاداری ها به شکل بسیار با شکوهی در این بازار به پا می شد.

در این مقاله با معرفی یکی از آثار تاریخی و دیدنی شهر پر آوازه ی تبریز همراه شما هستیم، تبریز یکی از مهم ترین شهر های ایران است و قدمتی چند هزار ساله دارد. در این شهر آثار تاریخی و باستانی بسیاری وجود دارد که هر کدام پر از ناگفته هایی در رابطه با وقایع گذشته و چگونگی زندگی و فرهنگ گذشتگان هستند. اگر به تبریز سفر کردید به هیچ وجه حس و حال عجیب قدم زدن در هر کدام از مکان های تاریخی این شهر را از دست ندهید. برای آشنایی با بازار شیشه گر خانه تبریز همراه ما باشید.

 

تاریخچه بازار شیشه گر خانه تبریز
بازار شیشه گر خانه از بازار های قدیمی شهر تبریز است و به نوعی آن را نماد ثروت و تجارت تبریز میدانستند. این بازار همان گونه که از نامش پیداست، محل خرید و فروش ظروف بلوری و شیشه ای بوده و ثروتمندان تبریز از این بازار خرید می کردند. قسمت های اصلی بافت این بنا تخریب شده است اما در چند سال اخیر شهرداری تبریز بخش هایی از آن را مورد مرمت و بازسازی قرار داد. توجه داشته باشید که بازار شیشه گر خانه تبریز هم اکنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

مشخصات کلی بازار شیشه گر خانه تبریز
بازار شیشه گر خانه تبریز در گذشته یکی از مهم ترین بازار های تبریز به شمار می رفته و تجارت شیشه و بلور در شهر تبریز در این بازار انجام می گرفت، همچنین تمام جشن های بزرگ و مراسم عید و یا عزاداری ها به شکل بسیار با شکوهی در این بازار به پا می شد. این بازار حدود یک کیلومتر مساحت داشت و چندین غرفه ی مختلف در آن به فروش انواع ظروف شیشه ای و بلور مشغول بودند. در دوران قبل از انقلاب و دهه 30 بازار شیشه گر خانه به محل فروش انواع و اقسام کتاب های مختلف تبدیل شد. در آن زمان شاعران و اهالی ادب در این مکان دور هم جمع می شدند و محفل های ادبی بسیاری تشکیل می شد. در حال حاضر این بازار فقط اسم بازار شیشه را یدک می کشد و به بازار داروهای گیاهی و عطاری تبدیل شده است. البته بافت سنتی و قدیمی بازار هنوز پابرجاست و ارزش دیدن دارد.

 

دسترسی ساده به بازار شیشه گر خانه تبریز
اگر قصد داشتید از بازار شیشه گر خانه دیدن کنید باید به خیابان تربیت تبریز بروید، این بازار دقیقا در میان خیابان های تربیت و شهدا قرار گرفته است.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات