معرفی خانه کلانتر در تبریز

معرفی خانه کلانتر در تبریز

باغ و خانه کلانتر متعلق به فردی به نام میرزا ابراهیم خان باغمیشه ای با اسم مستعار شرف الدوله بوده است، ابراهیم خان یکی از اعضای مجلس در زمان قاجار بود و در سال 1311 هجری قمری این بنا را ساخت.

شهر تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که داشته، از گذشته یک شهر مهم تجاری بوده و بسیاری از حاکمان و ولیعهد ها در آن زندگی می کردند. به همین دلیل شهری پر از آثار تاریخی و فرهنگی فراوان است و هر گوشه از خاکش حرفی برای گفتن دارد. یکی از آثار تاریخی مهم این شهر خانه کلانتر تبریز است که قدمتی 200 ساله دارد. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی فوق العاده همراه ما باشید.


معرفی خانه کلانتر تبریز
باغ و خانه کلانتر متعلق به فردی به نام میرزا ابراهیم خان باغمیشه ای با اسم مستعار شرف الدوله بوده است، ابراهیم خان یکی از اعضای مجلس در زمان قاجار بود و در سال 1311 هجری قمری این بنا را ساخت. خانه کلانتری تبریز معماری خاص و منحصر به فردی دارد و با خانه های دیگر آن زمان متفاوت است. این بنا در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.


 

معماری خانه کلانتر تبریز
سبک معماری این خانه ترکیبی از سبک اصیل ایرانی و اسلامی است و به همین دلیل تا حدودی با بناهای دیگر آن زمان فرق می کند. در زمان قاجار تمام خانه های ایران به سبک قاجار ساخته می شدند اما طراحی معماری این خانه بیشتر به خانه های قفقازی شبیه است. این خانه در یک باغ بسیار زیبا با 6550 متر مساحت ساخته شده است و منظره ی بسیار چشم نوازی دارد. طبقه اول این خانه دو اتاق، یک اشپزخانه و یک دهلیز داشته و طبقه دوم آن چهار اتاق دارد. راه ارتباطی این دو طبقه از طریق پلکانی در دهلیز طبقه اول می باشد. نمای ساختمان با ستون های گچی، کاشی های رنگی، گچ بری های ماهرانه و... تزیین شده است. سقف طبقه اول به صورت یک قاب منحنی بوده و سقف طبقه دوم از تیر های چوبی ساخته شده است. همچنین در حیاط این خانه دو استخر بزرگ وجود دارد.

 

دسترسی ساده به خانه کلانتر تبریز 
برای بازدید از خانه کلانتر باید در شهر تبریز به خیابان عباسی رفته و کوچه هاشمی را پیدا کنید، پلاک 23 این کوچه متعلق به خانه کلانتری می باشد. پیشنهاد می کنیم در طول سفر خود به تبریز حتما از این بنای بی نظیر و خاص دیدن کنید. لازم به ذکر است شما می توانید در یکی از هتل های ائل گلی و یا لاله پارک که دسترسی مناسبی به همه نقاط شهر دارند، اقامت داشته باشید و با خیال راحت از تمام آثار تاریخی تبریز دیدن کنید.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات