معرفی خانه سلطان القرایی تبریز

معرفی خانه سلطان القرایی تبریز

خانه سلطان القرایی تبریز یکی از قدیمی ترین بناهای مسکونی این شهر است و حدود 200 سال قدمت دارد و توسط فردی به نام حاج میرزا جعفر سلطان القرایی در محله شتربان (ده وه چی) تبریز ساخته شده است.

در این مقاله قصد داریم خانه سلطان القرایی تبریز را به شما معرفی کنیم. خانه سلطان القرایی یکی از بناهای تاریخی شهر تبریز است و معماری سنتی و زیبایی دارد. برای آشنایی بیشتر با این بنا همراه ما باشید.

 

تاریخچه سلطان القرایی
خانه سلطان القرایی تبریز یکی از قدیمی ترین بناهای مسکونی این شهر است و حدود 200 سال قدمت دارد و توسط فردی به نام حاج میرزا جعفر سلطان القرایی در محله شتربان (ده وه چی) تبریز ساخته شده است. حاج میرزا جعفر یکی از محققین برجسته ی دوره ی خود بود و زمان زیادی از حیات خود را به جمع آوری کتاب های خطی اختصاص داد. ایشان در اواخر عمر خویش تمام آثاری که از کشور های خارجی خریداری کرده و طی سال ها جمع آوری کرده بود به کتابخانه مجلس بخشید. آثار مهمی مثل تصحیح و تحشیه کتاب روضات الجنان و جنات‌الجنان تألیف حافظ حسین کربلایی تبریزی از این بزرگوار به جا مانده است. خانه سلطان القرایی تا کنون چند بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و همچنین در سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

معماری خانه سلطان القرایی تبریز
خانه سلطان القرایی تبریز یک بنای بسیار زیبا می باشد که مطابق با سبک معماری دوره ی قاجاریه ساخته شده است. این بنا 300 متر مساحت داشته و به صورت دو طبقه به همراه یک زیر زمین می باشد. نمای بیرونی این عمارت  آجری بوده و با گچ بری های هنرمندانه تزیین شده است. طبقه اول خانه دو اتاق و یک سرسرای بزرگ دارد و پنجره های دور تا دور خانه با شیشه های رنگی زیبایی آن را دو چندان کرده است. همانطور که می دانید شیشه های رنگی نماد معماری به سبک قاجار است. سقف خانه مطابق با سبک معماری آن دوره با تیر های بزرگ چوبی ساخته شده و نشانی از خانه های آن زمان می باشد. البته با وجود زیبایی و چشم نوازی معماری این خانه، اهمیت و ارزش آن به یمن وجود افرادیست که روزگاری در این خانه زندگی می کردند.


دسترسی ساده به خانه سلطان القرایی تبریز 
برای اینکه از خانه سلطان القرایی دیدن کنید باید به خیابان "ده وه چی" یا همان شتربان در تبریز بروید. سپس در خیابان مفتح و بن بست کوزه گر نمای آجری این خانه را مشاهده خواهید کرد. در طول سفر خود علاوه بر این خانه می توانید از بناهای تاریخی دیگری مثل خانه پروین اعتصامی، خانه استاد شهریار، خانه معبودی و... نیز دیدن کنید.
 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربایجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات