نگاهی بر تاریخچه درب خیابان تبریز

نگاهی بر تاریخچه درب خیابان تبریز

درب خیابان تبریز در بازار قدیمی این شهر که در آن زمان رهلی بازار نام داشته قرار دارد، به گفته ی برخی از کارشناسان دلیل نام گزاری این درب این است که اولین خیابان شهر تبریز در این محل احداث شده است.

در گذشته برای حفاظت از شهر ها در برابر حمله ی دشمنان، در اطراف آن ها دیوار می کشیدند و چندین دروازه بزرگ برای ورود و خروج مردم می ساختند. با گذشت زمان و گسترش شهر سازی این دیوار ها خراب شدند و اکنون فقط بخش هایی از آن ها به منزله ی نمادی از تاریخ و زندگی گذشتگان به جا مانده است، شهر تبریز در گذشته مرکز حکومت و استقرار شاهزادگان و حاکمان زیادی بوده است. به همین دلیل رفت و آمد در این شهر زیاد بوده و برای حفظ امنیت آن دیوار های بلندی با هشت دروازه در اطراف شهر کشیده بودند، در ادامه قرار است با یکی از این دروازه ها، یعنی دروازه خیابان تبریز آشنا شویم.


دروازه های هشتگانه تبریز
دروازه های هشتگانه تبریز شامل درب گجیل (گجیل قاپیسی)، درب نوبر (نوبر قاپیسی)، درب باغمیشه (باغمئشه قاپیسی)، درب سرخاب (سورخاب قاپیسی)، درب خیابان (خیاوان قاپیسی)، درب میارمیار (مییار مییار قاپیسی)، درب شتربان (ده وه چی قاپیسی)، درب استامبول (ایستامبول قاپیسی) می باشد. متاسفانه هم اکنون فقط درب خیابان و درب باغمیشه به جا مانده اند اما شهرداری تبریز در حال انجام اقداماتی برای بازسازی نمادین در محل دروازه های قدیمی می باشد.

درب خیابان تبریز (خیاوان قاپیسی)
درب خیابان تبریز در بازار قدیمی این شهر که در آن زمان رهلی بازار نام داشته قرار دارد، به گفته ی برخی از کارشناسان دلیل نام گزاری این درب این است که اولین خیابان شهر تبریز در این محل احداث شده است. اما برخی دیگر بر این باورند که نام این درب از اهالی ساکن در آن منطقه یعنی مردمان خیاو گرفته شده است.
در گذشته افرادی که از سمت تهران به تبریز می آمدند باید از دروازه خیابان عبور می کردند. در حال حاضر از درب خیابان چیز زیادی نمانده اما چهارچوب آن هنوز پابرجاست. بخش هایی از این درب با سنگ ساخته شده و روی آن نقش یک شیر ایستاده حک شده است. همچنین نوعی سنگ نوشته در آن قرار دارد که معرفی نامه اثر تاریخی می باشد اما قسمت های زیادی از آن خراب شده است.


 

دسترسی ساده به درب خیابان تبریز 
اگر قصد بازدید از این دروازه تاریخی را دارید، کافیست سراغ بازار تبریز را بگیرید. این دروازه در خیابان امام خمینی واقع شده است، مکان های مهم دیگری مثل کاخ موزه عمارت شهرداری، برج ساعت، حمام نوبر و مرکز خرید کبود نیز در نزدیکی این مکان قرار گرفته اند.


 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربايجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات