راهنمای بازدید از مجموعه آبشارها و آسیاب های آبی شوشتر

یک ویژگی بسیار جذاب و زیبا در این مجموعه که باعث متحیر شدن هر گردشگری میشود آب رد شده از آسیاب ها است که به صورت آبشار هایی به محوطه حوضچه ریزش میکنند و منظره ای بسیار زیبا و جالب به وجود میاورند.

آبشار های شوشتر که نام دیگر آن نیز سیکاها میباشد، از معروف ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری خوزستان است. این سازه آبی در دوره ساسایان به منظور بهره برداری از آب به عنوان نیروی محرک برای آسیاب ساخته شده و امروزه تبدیل به مکانی جذاب و زیبا برای تفریحف بازدید، استراحت و گردش شده است.

 

 

ابشار های شوشتر در جنوب پل بند گرگر و خیابان شریعتی قرار دارد و گفته میشود که در دوره ساسانیان، و به خصوص در زمان سلطنت شاپور اول ساخته شده است. گفته میشود که از زمان اردشیر بابکان، یعنی بنیانگذار سلسله ساسانیان، برای رساندن آب به شرق و جنوب شوشتر، ساخت گرگر آغاز شد و تا زمان سلطنت شاپور، ادامه داشت.

 

بر روی این نهر پل بند گرگر بنا شد که دو کار انجام میداد: اول اینکه از طغیان آب جلوگیری میکرد و دوم هم اینکه شهر شوشتر را با شرق آن، یعنی اهواز متصل میکرد. در گذشته در این بخش 40 آسیاب وجود داشته که از آنها برای تهیه آرد استفاده میشده.

 

 

این آسیاب ها طی مرور زمان و بر اثر عوامل طبیعی نظیر سیل و زلزله تخریب شدند و امروزه تنها بخش هایی از آنها باقی مانده است. البته آسیاب رضا گلاب اوسط پایگاه میراث فرهنگی سازه های آبی تاریخی شوشتر، مرمت شده و در حال انجام کار است.

 

 

در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه هستند. در قسمت پایانی ضلع غربی این مجموعه، سیکا قرار دارد. .درون این فضا یک حوض با کانال های کوچک تعبیه شده. آب این حوض از طریق یک جوی که از دیواره سیکا خارج میشود تأمین و از طریق دو کانال کوچک به درون رودخانه هدایت خواهد شد.

 

یک ویژگی بسیار جذاب و زیبا در این مجموعه که باعث متحیر شدن هر گردشگری میشود آب رد شده از آسیاب ها است که به صورت آبشار هایی به محوطه حوضچه ریزش میکنند و منظره ای بسیار زیبا و جالب به وجود میاورند.

 

 

همچنین در محوطه پشت بند که محل آبگیری سه تونل دهانه شهر، سه کوره و بلیتی است نیز چشم انداز زیبایی به چشم می خورد. این تونل های سه گانه وظیفه به حرکت در آوردن آب مورد نیاز برای ایجاد نیروی محرکه در آسیاب ها را داشتند. پیشنهاد میدهیم زمانی که قصد سفر به خوزستان را داشتید، از آبشار های شوشتر نیز حتما دیدن کنید.

 مطالب مشابه