معرفی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

معرفی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

مکانی که امروز به نام بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی معروف است، حدود 700 سال پیش باغ بزرگی بنام اسفریس بوده است که شیخ صفی الدین در بخشی از آن به ارشاد و تدریس مریدان خود می پرداخت. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی بزرگ ترین، کامل ترین و برجسته ترین خانقاه به حساب میاید.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی یکی از جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی و ارزشمند شهر اردبیل است که در سال 2010 در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این بقعه با بهره برداری از معماری سنتی ایرانی و به کارگیری حداکثر فضای در دسترس، بنا شده است. همچنین انواع قسمت ها نظیر مدرسه، مخزن، مسجد، کتابخانه، آشپزخانه، نانوایی، بیمارستان و چندین دفتر اداری نیز در دل آن جای داده شده است.

 

 

در کنار مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی، مقبره شاه اسماعیل اول، یعنی اولین پادشاه صفویه نیز در این مجموعه قرار گرفته است که پس از مرگ شاه اسماعیل، بازماندگان تصمیم گرفتند که وی را در کنار شیخ صفی الدین دفن کنند. در نتیجه اولین بنای الحاقی به مقبره شیخ، گنبدی کوچک بود که آرامگاه شاه اسماعیل به حساب میامد. پس از دفن شاه اسماعیل در این مجموعه، بقعه شیخ صفی الدین کم کم تبدیل به مدفن جد سلاطین صفویه گردید و پس از مدتی نیز از این بقعه به عنوان محلی برای نشر تفکر مذهبی و سیاسی صفوی بهره برداری شد.

 

 

مکانی که امروز به نام بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی معروف است، حدود 700 سال پیش باغ بزرگی بنام اسفریس بوده است که شیخ صفی الدین در بخشی از آن به ارشاد و تدریس مریدان خود می پرداخت. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی بزرگ ترین، کامل ترین و برجسته ترین خانقاه به حساب میاید. این آرامگاه از لحاظ شاهکارهای هنری و معماری و نمایش اصول اساسی عرفانی در سطح جهان نیز ارزش والایی به خود اختصاص داده است. معماری ایلخانی و تیموری با الهام از فلسفه صوفیانه، انواع جدیدی از فضاها و الگوهای تزئینی را به وجود آورده اند. این مجموعه که آرامگاه بنیانگذار سلسله صفوی است، قداست و ارزش خود را تا به امروز حفظ کرده است.

 

 

یکی از خصوصیت های منحصر به فرد این مجموعه، گرد هم آمدن ده ها اثر بدیع در رشته های مختلف هنری است که از آن جمله می‌توان به گچ ‌بری کتیبه‌ های زیبا و عالی ترین نوع کاشی کاری معرق و مقرنس و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی نظیر میر قوام الدین، میر عماد، محمد اسماعیل و…، نقره کاری، منبت های ارزنده، تذهیب و طلاکاری، نقاشی، تنگ بری و غیره اشاره کرد. این اثر از ساختار معماری فخیمی برخوردار است و این خود یکی از دلایل تمایز آن با سایر مجموعه ‌های تاریخی ایران به حساب میاید.

 

 

 مطالب مشابه