سفر به آبشار چالاچوخور اردبیل

سفر به آبشار چالاچوخور اردبیل

آبشار چالاچوخور که در مسیر رودخانه دومولی واقع شده است با پرتگاه ها و دره‌ های عمیقی که در جوار آن قرار دارند معروف شده است. پوشش درختان جنگلی و خودرو در مسیر دسترسی به آبشار باعث دوچندان شدن جذابیت این آبشار شده است.

گرمی، نام یکی از شهرستان های زیبای استان اردبیل میباشد که در شمال غربی کشور و همچنین شمال استان اردبیل واقع شده است. آبشار چالاچوخور از آبشار های زیبای اردبیل و شهرستان بکر و چشم نواز گرمی بوده که در نزدیکی مرز ایران و آذربایجان در بین پرتگاه ها و دره های عمیق قرار دارد. شهرستان گرمی با اردبیل 108 کیلومتر، با پارس آباد 97 کیلومتر و با بیله سوار نیز 55 کیلومتر فاصله دارد. منطقه گرمی از قدیمی ترین نواحی منطقه ی مغان میباشد و آثار تاریخی کشف شده در این منطقه نمایانگر قدمت تاریخی آن است.

 

 

شهرستان گرمی دارای آب و هوایی مساعد و دلنشین بوده و دارای آثار باستانی، جنگل های سرسبز، غار ها و همچنین طبیعتی چشم نواز میباشد که تمامی این ها دست به دست هم داده اند تا این منطقه جزو محبوب ترین مناطق گردشگری اردبیل باشد.

 

 

شهرستان گرمی از از شمال به کوه‌های خروسلو، از جنوب به دامنه کوه‌های صلوات، از غرب به رود دره رود، و از شرق نیز به بالهارود میرسد. رشته کوه‌های صلوات، قره داغ و خروسلو سمت‌های جنوبی، شرقی و غربی این شهرستان را شکل داده اند. در کوه‌های این شهرستان تاکنون شش دهنه غار طبیعی شناسایی شده و به ثبت رسیده اند. از جاذبه های طبیعی گرمی می‌توان به رودخانه‌ها، چشمه سارها،‌ روستاهای متنوع و کوه‌های سرسبز اشاره کرد. آبشار مه، هوای مه آلود، دریاچه مه، و گیر افتادن مه در دامن کوه‌ها (که تقریبا صد روز در سال رخ می دهد)، جزو جاذبه‌های مهم گردشگری این شهرستان میباشد.

 

 

آبشار چالاچوخور که در مسیر رودخانه دومولی واقع شده است با پرتگاه ها و دره‌ های عمیقی که در جوار آن قرار دارند معروف شده است. پوشش درختان جنگلی و خودرو در مسیر دسترسی به آبشار باعث دوچندان شدن جذابیت این آبشار شده است. آبشار چالاچوخور در ارتفاع 1100 متری از سطح دریا قرار گرفته است. روستای آلیله در فاصله ده کیلومتری شرق شهر گرمی به سمت مرز ايران و جمهوری آذربايجان قرار گرفته که وجود گورستان بزرگ تاریخی، جنگل‌های موجود در منطقه، آب و هوای مساعد، غار و یخچال‌های طبیعی در ارتفاعات شمال این روستا، و طبیعت بکر آن، به همراه آبشار چالاچوخور از جاذبه‌های گردشگری این منطقه به حساب میایند.

 

 مطالب مشابه