معرفی امامزاده سید جمال تبریزی (مسجد سید جمال)

معرفی امامزاده سید جمال تبریزی (مسجد سید جمال)

امامزاده سید جمال را "امامزاده صاحب طوق" نیز می خوانند.

این مسجد و زیارتگاه کوچک در شهر تبریز در انتهای خیابان "راسته کوچه" است و مکانی پر بازدید و پرطرفدار از سوی گردشگران و توریست ها می باشد. چون علاوه بر اینکه زیارتگاهی نسبت داده شده به فرزند امام موسی (ع) در این مسجد قرار دارد، سبک معماری و ساختمان اولیه موجود در مسجد نیز سیار کهن و قدیمی است. افراد زیادی به این مکان دلبسته هستند و اذعان دارند که آرامش و خلوص این مکان برایشان بی نظیر است.

 

 

قدمت تاریخی امامزاده سید جمال تبریزی
مسجد سید جمال، بقعه ای متبرک را در خود جای داده است که زیارتگاه امامزاده موسی (که ایشان را به عنوان نواده امام موسی بن جعفر (ع) نسبت داده اند) میباشد. با توجه به سبک معماری و بناهای ساخته شده اولیه در این مسجد، قدمت تاریخی آن را حدود قرن 11 هجری ذکر کرده اند. این زیارتگاه مطهر در منطقه سنجران یا همان "راسته کوچه" در نزدیکی دو مسجد جامع و مسجد حاجت قرار گرفته است. همچنین گورستانی بسیار کهن در این منطقه بوده است که امروز جای خود را به مدرسه داده است.

در کتاب تاریخ و جغرافی "دار السلطنه تبریز" که از تالیفات نادر میرزا می باشد در مورد این بقعه اینگونه نوشته شده است: زیارتگاه امام زاده کهنه (امامزاده سید جمال) در قسمت غربی شهر با فاصله ای به مسافت سه هزار قدم از سید حمزه قرار گرفته است. همچنین در این کتاب تاریخی این امامزاده را با ذکر 5 واسطه و نواده به امام موسی بن جعفر نسبت داده اند.

 

امامزاده صاحب طوق کیست؟
امامزاده سید جمال را "امامزاده صاحب طوق" نیز می خوانند. چون در زمان حکومت عباسیان، سید جمال الدین توانسته بود بر قسمت هایی از تبریز غلبه کند. در جریان تلاش های ایشان برای توسعه اسلام، وی توسط حکومت دستگیر شد و ایشان را به مدت هفت سال محبوس و زندانی کردند. در تمام این مدت زنجیر پهن و سنگینی همانند طوق بر گردنش آویزان بوده است و به این سبب او را صاحب طوق نیز می نامند.

 

آدرس و نحوه دسترسی به امامزاده سید جمال تبریزی 
مسجد سید جمال در شهر تبریز و منطقه موسوم به گورستان کهنه، محله "راسته کوچه" یا همان خیابان شهید مطهری کنونی واقع شده است. تابلویی نسبتا بزرگ در نزدیکی مسجد و سر کوچه منتهی به مسجد نصب شده که شما را برای پیدا کردن مسجد یاری می دهد. گفتنی است که این بقعه مبارک در قسمت قدیمی شهر تبریز قرار دارد.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)
ویلای توریستی دهکده (اسکو، تبریز)

آذربايجان شرقی، اسکو

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,000,000 تومان برای هر شب

جزئیات