معرفی خانه دکتر مصدق در نظرآباد کرج

معرفی خانه دکتر مصدق در نظرآباد کرج

مصالح استفاده شده برای ساخت خانه تاریخی دکتر مصدق از جنس خشت و آجر بوده و در دو طبقه می باشد. همچنین دارای حیاطی نیز هست. اتاق ها ساده هستند و درها و پنجره ها از جنس چوب میباشند.

خانه دکتر مصدق یک بنای تاریخی ارزشمند و باشکوه در روستای نظرآباد استان البرز است. این خانه تاریخی در بخش مرکزی شهرستان نظرآباد استان البرز واقع شده است. این خانه تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و به دوران حصر خانگی دکتر مصدق پس از دوران زندان ایشان مربوط می شود. مصدق در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی پس از زندان، باقی عمر خود را در حصر خانگی به سر برد. امروزه میراث فرهنگی استان البرز، خانه ی دکتر مصدق را به دلیل دارا بودن اتومبیل و اسناد و وسایل شخصی ایشان، جزو میراث فرهنگی اعلام کرده است. ممکن است این مکان به زودی به عنوان موزه نیز تغییر کاربری بدهد. در صورتی که بخواهید از تهران برای بازدید از این اثر تاریخی به کرج سفر کنید، تنها کافیست که مسیری یک و نیم ساعته را طی کنید.

 

خانه تاریخی دکتر مصدق از جنس خشت و آجر بوده و در دو طبقه می باشد و همچنین دارای حیاطی نیز هست. اتاق ها ساده هستند و درها و پنجره ها از جنس چوب بوده و همچنین ایوان ها و ستون ها نیز به شکل چهارگوش می باشند. از نظر وضعیت فعلی، خانه ی دکتر مصدق آسیب های بسیار زیادی دیده و نیاز به بازسازی و تعمیرات اساسی دارد.

 

شایان ذکر است که به تازگی اقداماتی به منظور تعیین حد و مرز خانه در نظر گرفته شده است. نمای ظاهری خانه دکتر مصدق شبیه به کوشک ساده دوران قاجاریه است. مشخصه هایی نظیر مصالح آجری، تزیینات بسیار کم و مختصر، ایوان ها و ستون های چهارگوش، اتاق های ساده، درها و پنجره های چوبی و بام شیروانی، دلیلی بر این ادعا می باشند و یادآور دوران قاجاریه هستند. در یکی از اتاق های این خانه، خودروی وزارتی دکتر مصدق نگهداری میشود. بارز ترین تزیین نمای خانه دکتر مصدق، نواری از مقرنس آجری واقع در حد فاصل طبقات اول و دوم می باشد. در ضلع شرقی این خانه، بعدها ساختمان جدیدی ساخته شد که به عنوان موزه و کتابخانه دکتر محمد مصدق مورد استفاده قرار گرفت و امروزه نیز قابل بازدید میباشد.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
ویلا ۱۴۰۰ متری لوکس استخردار (نظرآباد کرج)
ویلا ۱۴۰۰ متری لوکس استخردار (نظرآباد کرج)

البرز، نظرآباد

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,800,000 تومان برای هر شب

جزئیات