آشنایی با امامزاده محمد هلال بن علی، در آران و بیدگل

آشنایی با امامزاده محمد هلال بن علی، در آران و بیدگل

امامزاده محمد هلال بن علی یکی از جاذبه های گردشگری و مذهبی شهرستان آران و بیدگل است.

هلال بن علی (ع) از لحاظ نسبی از مادر به پیامبر (ص) و حضرت زهرا (س) می رسد و از پدر با کمترین واسطه به امیر مؤمنان علی (ع) منسوب است. این امامزاده نخستین امامزاده‌ای است که پس از واقعه کربلا وارد کشور ایران شد. مادر حضرت هلال بن علی (ع) اُمامه (دختر زینب، فرزند پیامبر (ص)) است و در واقع اُمامه دختر خواهر حضرت زهرا (س) و نوه رسول خدا حضرت محمد مصطفی (ص) میباشد. حضرت امیرالمؤمنین (ع) هفده فرزند پسر داشتند که یکی از این فرزندان محمد هلال (ع) بوده است. این امامزاده در شب اول ماه رمضان چشم به جهان گشود. دلیل نامگذاری ایشان بدین صورت بوده است که حضرت علی (ع) نگاهی به هلال اول ماه کردند و فرمودند چهره فرزند من همچون هلال می درخشد، و بر همین اساس او را محمد هلال (ع) نامیدند.


حضرت هلال بن علی (ع) نیز در جریان واقعه کربلا در شهر طائف ساکن بودند و به دستور امام حسین (ع) به تبلیغ دین و هدایت مردم می پرداختند. ایشان پس از اطلاع از واقعه کربلا برای همراهی اسرا به طرف شام حرکت کردند، اما بین راه با موانعی روبه رو شدند و در حالی که حضرت زخم بر تن داشتند، به نوش آباد و سپس آران و بیدگل می آیند. پیرمردی که بابا یعقوب نام داشت او را در سرداب منزل خود پناه می دهد.


حضرت محمد هلال (ع) پس از سه سال تبلیغ و ارشاد مردم در این مکان، دار فانی را وداع می گویند. یکی از ویژگی های مردم آران و بیدگل این است که مردم این شهر در طول تاریخ نه تنها دستشان به خون هیچ امامزاده ای آلوده نشده، بلکه پذیرای اولاد حضرت زهرا (س) و مهمان نواز فرزندان اهل بیت (ع) بوده اند و تعدد وجود بارگاه این امام زادگان در آران و بیدگل تأییدی بر این مطلب می باشد.مطالب مشابه