معرفی امامزاده‌های مجموعه قاضی، در آران و بیدگل

معرفی امامزاده‌های مجموعه قاضی، در آران و بیدگل

یکی از مهم ترین بخش های مجموعه قاضی در آران و بیدگل اصفهان، پنج امامزاده مدفون شده هستند که نسب آنها بنا به روایت بزرگان شهر آران به حضرت امام محمد باقر (ع) می رسد.

مجموعه قاضی در شهرستان آران و بیدگل یک مجموعه تاریخی شامل چندین بنای کهن است که قدمت آن به دوره سلجوقیان باز می گردد. این مجموعه با ارزش شامل چندین بنای مذهبی بوده و همچنین یک خانه و یک آب انبار را در بر می گیرد. مجموعه تاریخی قاضی که در شهر آران و بیدگل در استان اصفهان قرار گرفته است مجموعه ای تاریخی بوده که در ده کیلومتری شمال شرق کاشان واقع شده است. این مجموعه کم نظیر شامل مسجد جامع قاضی، پنج امامزاده از فرزندان امام محمد باقر(ع)، بازارچه شرقی، حسینیه، آب انبار، بازارچه غربی، مسجد ملاعلی، و خانه خاندان عاملی آرانی است. بیشتر بناهای آن در دوره صفویه، زندیه و قاجاریه ساخته شده اند. مجموعه تاریخی قاضی از معروف ترین جاذبه‌های گردشگری آران و بیدگل در استان اصفهان محسوب می شود و بسیار معروف است.

 

یکی از مهم ترین بخش های مجموعه قاضی، پنج امامزاده مدفون شده هستند که نسب آنها بنا به روایت بزرگان شهر آران به حضرت امام محمد باقر (ع) می رسد. این پنج امامزاده به امه السلمه، زینب خاتون (ع)، عبدالله، ابراهیم، و علی (ع) شهرت دارند. قدمت این بنا و بقعه با توجه به نوع معماری و مخروطی شکل بودن گنبد آن به دوران صفویه و یا حتی قبل از آن به دوران سلجوقیان باز می گردد.

 

در سال 1385 به همت هیات امنا و خیرین و اداره اوقاف شهرستان آران و بیدگل، طرح ساخت و مرمت این بنا آغاز شد که هم اکنون با گسترش آن دارای دو رواق گردیده است و دو گلدسته به ارتفاع هیجده متر از کف در طرفین گنبد زیارتگاه ساخته شده است.مطالب مشابه