تجربه بازدید از امامزاده عبدالله (ع) نطنز

تجربه بازدید از امامزاده عبدالله (ع) نطنز

طرفین صحن امامزاده عبدالله را برج های دیدبانی از دوران تاریخی سلجوقیان در بر گرفته اند. سپس پله های دیگری را بالا می رویم تا به صحن دوم یا همان صحن اصلی برسیم.

حرم مطهر امامزاده عبدالله (ع) در منطقه باغستان شهر نطنز در کوی علیاء واقع شده است. این منطقه بسیار زیبا از شهر نطنز به خاطر برخورداری از باغ ها و درخت های فراوان به عنوان باغستان نیز شهره است. بقعه این امامزاده نیز بر فراز تپه ای بلند و در بین انبوهی از درختان بلند بید و چنار و باغ های سبز و خرم قرار گرفته. عبور جوی آب از قنات واقع در ضلع جنوبی و وجود استخر در مسیر این جوی در قسمت شرقی امامزاده، آرامش و زیبایی خاصی را به این فضای معنوی داده است. مجموعه ساختمان های این بقعه متبرکه مذهبی تاریخی به صورت پلکانی و در ارتفاع های متفاوتی احداث شده اند. در خیابان اصلی مجاور حرم پس از عبور از سالن اجتماعات که به تازگی ساخته شده، و تماشای منظره زیبای شنای مرغابی ها در استخر، از پله های درب شرقی مجموعه وارد صحن اول امامزاده خواهیم شد.

 

طرفین صحن امامزاده را برج های دیدبانی از دوران تاریخی سلجوقیان در بر گرفته اند. سپس پله های دیگری را بالا می رویم تا به صحن دوم یا همان صحن اصلی برسیم. از رواق های کوچک و تو در تو با طاق های گنبدی شکل و گچبری ساده آنها عبور می کنیم تا به ضریح حرم مطهر امامزاده عبدالله (ع) برسیم. ضریح فلزی بسیار زیبای بقعه، بر روی دیواره سنگی به ارتفاع تقریبی یک متر واقع شده است.

 

گنبد فیروزه ای امامزاده با کاشیکاری ساده در قسمت فوقانی، و کتیبه ای از آیات قرآنی و ذکر لا اله الا الله با خط کوفی در بدنه مزین گشته است. ضلع شمالی حرم را نیز بنای خشتی عظیم و مرتفع با معماری سنتی زیبا و قدمتی تاریخی احاطه کرده. البته در اتاق ها و محوطه اطراف بقعه، آرامگاه‌های زیاد دیده می شود که متعلق به اموات اهالی منطقه باغستان است.مطالب مشابه