معرفی امامزاده طاهر کرج

معرفی امامزاده طاهر کرج

آرامگاه شاعر بزرگ احمد شاملو، در امامزاده طاهر کرج واقع شده است.

امامزاده طاهر از بناهای معروف و محبوب مذهبی در شهر بزرگ و زیبای کرج و استان البرز است که مربوط به دوره‌ صفویه می باشد و از زیارتگاه های محبوب و عظیم این شهر محسوب می شود. نام این امامزاده (حسین اکبر) بوده و نسب ایشان با هشت واسطه به امام سجاد (ع) می رسد. بخشی از این بنا مربوط به دوره‌ معاصر میباشد. ساختمان قدیم این بقعه متبرک به علت فرسودگی در سال هزار و سیصد و هفتاد و چهار تخریب و ساختمان جدیدی توسط اداره اوقاف احداث شده است. از اشخاص مهم و والا مقامی که در این امامزاده به خاک سپرده شده اند می توان به غلامحسین بنان اشاره کرد که از بزرگان موسیقی و بنیان گذار انجمن موسیقی در ایران بوده است. وی نوه‌ شاهزاده رکن الدوله، برادر ناصرالدین شاه میباشد. احمد شاملو شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، پژوهشگر، مترجم و فرهنگ نویس بزرگ ایرانی نیز در این مکان آرمیده است.

 

همچنین "غزاله‌ علیزاده" (که در همان ابتدای ورود به امامزاده می توان مزارش را مشاهده کرد) نویسنده و شاعر معروفی بوده که در زمینه‌ فلسفه و سینما تحصیل کرده بود. او که از سرطان رنج می برد، پس از دو بار خودکشی ناموفق، سرانجام در روستای جواهرده رامسر، خودکشی کرده، و اکنون در این مکان آرمیده است.

 

از سایر بزرگان ایرانی که در این مکان دفن شده اند میتوان به این موارد اشاره کرد:

هوشنگ گلشیری (که پس از صادق هدایت بزرگ ترین و تاثیر گذار ترین داستان نویس ایرانی است)، خواننده معروف ترانه مرا ببوس (حسن گل نراقی)، شاپور جفرودی (خواننده، شاعر، ترانه سرا، بازیگر تئاتر و آهنگساز محبوب)، بهمن علاءالدین (خواننده، ترانه سرا و آهنگساز)، جلال ذوالفنون، علی‌اصغر بهاری، حبیب الله بدیعی، مرتضی حنانه، احمد عبادی، حسن کامکار، امیر ناصر افتتاح، علی‌اصغر زند وکیلی، شاپور نیاکان، حسین قوامی (خواننده ترانه‌ تو ای پری کجایی)، حسینعلی ملاح (نوه‌ بی بی خانم استرآبادی، بنیان گذار اولین دبستان دخترانه و یکی از پیشگامان حقوق زنان که در نقاشی، نویسندگی، موسیقی استاد بود و در دانشکده کشاورزی کرج تحصیل کرده)، و بسیاری از مشاهیر دیگر.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
باغ ویلای دربستی (جاده چالوس)
باغ ویلای دربستی (جاده چالوس)

البرز، جاده چالوس

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


1,200,000 تومان برای هر شب

جزئیات
ویلا استخردار (جاده چالوس)
ویلا استخردار (جاده چالوس)

البرز، وینه

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


800,000 تومان برای هر شب

جزئیات